Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty słabnie - dotknięty ogólną sytuacją

2014-08-21

Kurs dolara przebił poziom 3,16, a to bardzo mocny znak, że sytuacja staje się niebezpieczna. Mało tego, testowano nawet przez moment kursy wyższe niż 3,1650. Na EUR/PLN jesteśmy z kolei przy 4,1930 – to też wysoko, ale różnica jest taka, że w tym wypadku daleko jeszcze do wyjścia ponad sierpniowe maksima, co już nastąpiło na dolarze.

 

Z perspektywy osób chcących kupić walutę USA, już nawet poziomy takie jak 3,1440 – 3,1450 trzeba uznać za całkiem przyzwoite, jeśli chodzi o resztę trwającego tygodnia. Zejście tam wymagałoby oczywiście zdrowej korekty. Ta jednak zależeć będzie m.in. od dzisiejszych wieści z szerokiego rynku.

 

Otóż o 14:00 poznamy protokół z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, ale główny wpływ będą miały indeksy PMI z Niemiec, Strefy Euro i USA – wpływ pośredni, poprzez eurodolara.

 

Rajd w dół trwa

 

Okazuje się, że ten tydzień stał się czasem przełomu na eurodolarze. Przełożyło się to na osłabienie złotówki w stosunku do waluty amerykańskiej (a więc na wzrost kursu USD/PLN). W mniejszym stopniu osłabienie to widać na EUR/PLN.

 

Tak czy inaczej, główna para dziś po godzinie 8:00 znajduje się w okolicach 1,3255, a notowano już nawet poziomy nieco niższe. O godzinie 9:30 poznamy indeksy PMI (wstępne) dla przemysłu i usług w Niemczech, zaś pół godziny później analogiczne wartości dla Strefy Euro. Prognozy są spadkowe, choć oczywiście zakładają utrzymanie się generalnie optymistycznych poziomów powyżej 50 pkt. Gdyby jednak faktyczne rezultaty były choćby trochę słabsze od prognoz, to może to dalej pogrążyć EUR/USD. Nawet zresztą dane nieco lepsze od przewidywanych nie pomogą euro w sposób znaczący, być może sukcesem byłoby już podejście do symbolicznej linii 1,33 (cóż dopiero mówić o porzuconym kilka dni temu poziomie 1,34). Bardzo dobre wiatry mogłyby doprowadzić notowania do okolic 1,3335 (ale raczej nie dziś), które przez długi czas były wsparciem, a teraz można uznać je za opór.

 

O 15:45 przyjdzie czas na odczyt PMI z USA (dla przemysłu), o 16:00 pojawią się indeksy Fed z Filadelfii oraz Conference Board.

 

 

 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc