Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty przestał brylować

2013-10-25

Eurodolar kontynuuje trend wzrostowy. Nad ranem kurs EUR/USD osiągnął maksimum na 1,3830. Lekko osłabia się polska waluta. Kurs EUR/PLN wzrasta do 4,18, a USD/PLN do 3,0250. Dziś największy wpływ na notowania głównej pary walutowej powinien mieć odczyt indeksu Instytutu Ifo z Niemiec (10:00) oraz dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku w USA (14:30).

 

Trend wzrostowy na EUR/USD

Z kolei zmienność na funcie szterlingu podnieś może wstępny odczyt dynamiki PKB Wielkiej Brytanii za trzeci kwartał bieżącego roku (10:30). Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców od maja systematycznie wzrasta, a konsensus rynkowy odnośnie dzisiejszego odczytu zakłada podtrzymanie tej tendencji. Przemawiają za tym m. in. niższe ceny paliw oraz ożywienie u głównych partnerów handlowych połączone z silnym popytem wewnętrznym. Uważamy, że kolejna zwyżka indeksu powinna podtrzymać wzrosty wartości wspólnej waluty. Silną poprawę powinny również odnotować zamówienia na dobra trwałego użytku w Stanach Zjednoczonych za wrzesień. Za znaczną ich część odpowiadają bowiem zamówienia na samoloty firmy Boeing, a te we wrześniu w porównaniu z sierpniem wzrosły o 111 sztuk (z 16 do 127). Sądzimy, że przy obecnym sentymencie i rosnącym przekonaniu rynku o oddalającym się w czasie momencie rozpoczęcia ograniczania luzowania ilościowego (konsensus zakłada marzec 2014 roku), pozytywne dane z USA powinny przekładać się na jedynie krótkoterminowe umocnienie dolara i tym samym wywoływać jedynie spadkowe korekty w trendzie wzrostowym na EUR/USD.


Złoty już nie bryluje

Na tle innych walut regionu złoty już nie wyróżnia się tempem aprecjacji. Kurs USD/PLN utknął powyżej 3,02, a EUR/PLN odbił się po raz kolejny od okolic 4,16. Nasze szacunki krótkoterminowej wartości godziwej z jednej strony nie wskazują na przestrzeń do umocnienia w stosunku do wspólnej waluty, a z drugiej strony dobitnie pokazują, że kanał dyferencjału stóp procentowych działa na niekorzyść złotego. Zgodna z naszymi prognozami, ale niższa od konsensusu dynamika sprzedaży detalicznej (a wcześniej także produkcji przemysłowej) w połączeniu z brakiem oznak przybierania na sile presji inflacyjnej i serią gołębich wypowiedzi członków RPP przełożyły się na wymazanie przez rynek kontraktów stopy procentowej wyceny wcześniejszego niż w połowie 2014 roku pierwszego podniesienia stóp procentowych. Uważamy, że w najbliższych dniach korekta na złotym może się przedłużyć. Najbliższy silny opór na EUR/PLN to okolice 4,23.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc