Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty pręży muskuły

2014-05-23

Pozytywne informacje płyną z giełdy i rynku obligacji. Wczorajsza sesja na warszawskim parkiecie z pewnością przykuła uwagę inwestorów, gdyż dawno indeks WIG20 nie rósł przy tak znaczących obrotach. Jednakże porównując ten ruch do tego co działo się w tym czasie na rynku walutowym widzimy, że to prawdopodobnie zdecydowany napływ kapitału zagranicznego jest odpowiedzialny za mini hossę. Złoty dzięki temu umocnił się do wszystkich głównych walut – zwłaszcza do euroSprawdź notowania euro w kantorze internetowym kantor.pl.

 

Co ciekawe od początku roku obserwujemy bardzo silną korelację pomiędzy parą EURPLN i WIGiem20, gdzie przy spadkach EURPLN rośnie WIG20, a przy wzrostach EURPLN – WIG20 spada. Można założyć, że tak duży przepływ kapitału nie następuję w celach krótkoterminowej inwestycji i tendencja do umocnienia złotego może jeszcze towarzyszyć nam w kolejnych tygodniach. Dodatkowo przy grze na obniżki stóp procentowych w euro landzie inwestorzy mogą szukać rynków z wyższą stopą zwrotu i tu pojawia się m.in. Polska ze względu na znaczący dysparytet stóp procentowych. Oczywiście nasz rynek jest za mały, aby pomieścić cały kapitał, ale jego część może zostać zainwestowana również w Polsce.

Z punktu widzenia analizy technicznej zejście EURPLN poniżej 4,15 może otwierać drogę do 4,13, a przekroczenie i tego miejsca powinno otwierać drogę nawet do 4,07. Tymczasem na parze CHFPLN obserwujemy ponowny test poziomu 3,40, a USDPLN wrócił w rejon wsparcia przy 3,0375. Co więcej rosną szanse również na korektę na rynku GBPPLN, gdzie funt do złotego umacnia się systematycznie już od drugiej połowy marca. Rejon 5,17 jest jak na razie silnym oporem, co może powodować możliwość cofnięcia do 5,10.

Dziś w kalendarzu zaplanowany został odczyt koniunktury konsumenckiej z Polski oraz inflacji konsumenckiej z Kanady i sprzedaży nowych domów z USA.

 

 

 

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc