Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty prawie odrobił straty wobec euro

2014-04-18

Słowa Jensa Weidmanna oraz poprawa koniunktury w Rejonie Filadelfii przełożyły się na spadki kursu EUR / USD. Eurodolar nie był w stanie domknąć luki, która powstała po weekendowych, gołębich komentarzach Mario Draghiego. Tym samym po nieudanym teście 1,3865, zniżkowało do 1,3810. Dziś wszystkie główne rynki na świecie są pozamykane.

 

Złoty w końcu zdołał odrobić część strat wobec euro z tego tygodnia. Kurs EUR obecnie notowany jest na 4,18, a kurs USD na 3,0250. Rośnie obóz zwolenników rozpoczęcia przez Europejski Bank Centralny skupu aktywów w przypadku nasilenia się zagrożenia deflacją. Bardzo nieoczekiwanie poparcie dla takiego kroku wyrazić miał wczoraj Jens Weidmann stojący na czele Bundesbanku i reprezentujący dotychczas frakcję jastrzębi w Radzie Prezesów. Zmiana zdania przez tak wpływowego decydenta może mieć bardzo daleko idące konsekwencje i przekonać część wahających się bankierów. Kluczem do decyzji europejskich władz monetarnych będzie publikacja szacunków dynamiki inflacji konsumenckiej za kwiecień. Jeśli wskaźnik nie obniży się poniżej 0,5 proc. r/r i nie ustanowi nowych cyklicznych minimów, to newralgiczną rolę odegrają czerwcowe rewizje prognoz makroekonomicznych ECB.

 

Kurs walut dolarowi sprzyjały dobre dane z filadelfijskiego przemysłu (szczególnie ważna jest poprawa w zakresie oceny zatrudnienia) oraz rynku pracy. Czterotygodniowa średnia liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych osunęła się poziomu ostatni raz notowanego gdy upadał inwestycyjny bank Lehman Brothers. To oczywiście dobre wróżby przed zbliżającą się wielkimi korkami serią publikacji obrazujących kondycje kluczowej sfery gospodarki. Informacje płynące z obu stron Atlantyku, choć trudne do zbagatelizowania, nie zdołały zaktywizować uczestników rynku na ostatniej pełnej, przedświątecznej sesji.

 

Autor:

Bartosz Sawicki

DM TMS Brokers

Kierownik Departamentu Analiz

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc