Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty porusza się w rytm wydarzeń na Krymie

2014-03-19

Dziś wieczorem zakończy się posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku, który zdecyduje o tym, czy należy ponownie ograniczać program QE3. Analitycy ankietowani przez Bloomberga jednogłośnie oczekują kolejnego cięcia programu o 10 miliardów dolarów i każda inna decyzja będzie ogromnym zaskoczeniem dla rynku.

 

Dane ze Stanów Zjednoczonych poprawiły się w ostatnim czasie wraz z polepszeniem warunków pogodowych z USA. Miesięczne dane z rynku, które nadal pozostają kluczowe, również wypadły lepiej od konsensusu rynkowego. Właśnie dlatego wszyscy na rynku spodziewają się kolejnego ograniczenia skupu aktywów i dlatego nie warto grać pod tę decyzję na umocnienie dolara. Dużo większy ruch na rynku powstałby jeśli FOMC z jakiegoś powodu nie obetnie programu QE3. Wtedy możliwy będzie ruch ponad 1,40 na EURUSD; a kurs dolara powinien przetestować równy poziom 3zł.

 

Jeśli chodzi o polski rynek to dziś poznamy odczyt produkcji przemysłowej za luty. Naszym zdaniem odczyt rok do roku powinien wskazać na wzrost o 6,7%; czyli nieco wyżej niż konsensus rynkowy. Dane nie powinny wpływać na kurs złotego, a polska waluta będzie nadal poruszała się w rytm wydarzeń na Krymie, pomijając posiedzenie FED. Jeśli sytuacja wokół konfliktu się wyciszy, to na kurs euro powinniśmy ponownie zobaczyć poziomy w okolicy 4,15 zł.

 

O godzinie 22:45 poznamy odczyt PKB Nowej Zelandii, ale po ostatniej decyzji RBNZ o podwyżce stóp procentowych, dzisiejsze dane nie powinny mieć już większego wpływu na NZDUSD. Dolar nowozelandzki był w ostatnim czasie najmocniejszą walutą gospodarek rozwiniętych.

 

 


 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz,
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc