Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty osłabiony do dolara

2014-08-20

Na USD/PLN notowano dziś nawet podejścia do 3,1540, jakkolwiek ok. 15:30 jesteśmy już nieco poniżej 3,15. Ostateczny opór to 3,16, dziś raczej nie będzie forsowany – chyba że coś dramatycznego stanie się o 20:00, w czasie publikacji protokołu FOMC. Coś dramatycznego na eurodolarze, bo to od tej pary USD/PLN jest mocno zależny.

 

Polskie dane o produkcji przemysłowej nie wywołały wielkiego poruszenia, jakkolwiek dynamika 2,3 proc. r/r była nieznacznie lepsza od mediany prognoz (2,2 proc.) oraz wyraźnie lepsza od czerwcowego wyniku 1,7 proc. r/r. Co więcej, o ile w czerwcu produkcja spadła w relacji miesięcznej o 0,1 proc., o tyle w lipcu, jak się okazuje, wzrosła o 2 proc. 

 

Symboliczna granica poniżej 1,33

Strona grająca na obniżkę wartości euro zaczęła już naruszać poziom 1,33 i sprowadzać notowania głównej pary walutowej jeszcze niżej niż dotąd. Dzienne minima wypadły (jak dotąd) nawet poniżej 1,3280, około godziny 15:30 mamy wstępny powrót na poziomy nieco wyższe, ale w gruncie rzeczy wciąż nie przekraczające wspomnianej linii 1,33. 

Po tym, jak w poprzednim tygodniu tygodniowa liczba wniosków o kredyt hipoteczny w USA spadła o 2,7 proc., teraz wzrosła o 1,4 proc. W zestawieniu z wczorajszymi obiecującymi danymi z amerykańskich nieruchomości mogło to dodatkowo pobudzić do gry na rzecz dolara. Warto dodać, że o 20:00 pojawi się protokół (minutes) z ostatniego posiedzenia FOMC i jeśli jego wydźwięk będzie jastrzębi (np. pojawi się coś na temat możliwości podwyższenia stóp procentowych w obliczu dobrych danych i małej inflacji), to dolar mógłby tym bardziej zyskać.


Na EUR/PLN stagnacja, sytuacja w miarę bezpieczna dla kupujących euro, mamy okolice 4,1850, rankiem pojawiały się okazje w pobliżu 4,18.


 

 

Autor:

Tomasz Witczak,
FMC Management

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc