Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty nieco zyskał

2014-06-18

Dzisiejsza sesja na głównych parach złotowych to umocnienie naszej waluty. Dolar kosztuje 3,0511 PLN, zaś wspólna waluta euro wyceniana jest na 4,1410 PLN.

 

Dodajmy, że dziś GUS podał dane o dynamice produkcji przemysłowej za maj 2014 r. Była ona wyższa o 4,4 proc. niż przed rokiem i 1,7 proc. niższa w porównaniu z kwietniem tego roku. To gorzej niż spodziewali się analitycy, którzy prognozowali wzrost na poziome 6,3 proc r/r. dane te nie miały jednak dużego wpływu na wartość złotego.

Przypominamy, jutro Boże Ciało, dzień wolny, więc płynność na rynku walut będzie mniejsza niż zwykle, z tego względu możliwe są nagłe wahania kursu.

 

Eurodolar zwyżkuje

 

Dzisiejsza europejska część sesji na głównej parze walutowej to wzrosty kursu eurodolara. Obecnie wyceniany jest on na 1,3571.

 

Czy FED pomoże dolarowi?

 

Do końca dnia może być już względnie spokojnie, ponieważ większość uczestników rynku, a szczególnie duzi gracze czekają już na decyzje FOMC ws. stóp procentowych oraz konferencję prasową z udziałem prezes – Janet Yellen (od godz. 20:00). Warto dodać, że o tej samej godzinie poznamy najnowsze projekcje ekonomiczne, czyli publikowany cztery razy w roku przez Bank Rezerwy Federalnej dokument zawierający szczegółowe prognozy gospodarcze dla USA.

Co do samej decyzji, ruch na stopach procentowych jest niemal nierealny, a ograniczenie programu QE3 o więcej niż 10 mld USD miesięcznie byłby ogromną niespodzianką i znacznie umocniłoby dolara. Z tego względu szczególnie istotne będzie to, jak będą się przedstawiły najnowsze projekcje makroekonomiczne oraz w jakim tonie będzie przebiegała konferencja po posiedzeniu.

Wiele wskazuje na to ( m.in. dobre odczyty z większości gałęzi amerykańskiej gospodarki), że podwyżki stóp mogą się zacząć wcześniej niż zakłada rynek (połowa 2015 roku), a to również umocniłoby walutę amerykańską.

 

 

 

Autor:

Michał Palenciuk FMCM

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc