Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty może stracić w Jackson Hole

2014-08-22

Z naszego punktu widzenia najważniejsze wydarzenia dzisiejszego sympozjum w Jackson Hole odbędą się po południu i wieczorem. Mamy tu na myśli przemówienie szefowej Fed (Janet Yellen) o godzinie 16:00, a także Mario Draghiego (prezesa EBC) – który wystąpi o 20:00. Oboje będą mówić na temat rynku pracy i sytuacji, jaka na nim panuje. 

 

Jak inwestorzy zareagują na te wystąpienia? Jeśli Janet Yellen przyjmie kurs jastrzębi i da do zrozumienia, że w USA rozważa się już podwyżki stóp procentowych i szybsze wygaszanie QE, to możemy zejść niżej na EUR/USD. Na razie, pomimo wczorajszych dobrych danych, mieliśmy lekką korektę, w związku z czym poranne poziomy to okolice 1,3290. Wczorajsze minima lokują się poniżej 1,3245. Wydaje się jednak, że do ich przebicia i zejścia wyraźnie niżej potrzebny byłby naprawdę mocny sygnał, zaś uwagi Yellen prawdopodobnie będą dość oględne, o ile w ogóle nabiorą charakteru jastrzębiego. 

Co do Draghiego, to EBC zasadniczo i tak prezentuje w ostatnich czasach takie nastawienie, które raczej nie pomaga euro, tak więc w przemówieniu Włocha nie upatrywalibyśmy sygnałów mogących trwale pobudzić główną parę. Poziomy oporu to 1,33, następnie 1,3315-20 i 1,3335-40. 

W kalendarium makroekonomicznym nie ma dziś żadnych znaczących odczytów z USA, Niemiec, Strefy Euro czy Chin. 


Dane GUS

W Polsce poznamy dziś wskaźniki koniunktury konsumenckiej i gospodarczej, pojawią się one o 14:00. Wątpliwe jednak, by w jakiś drastyczny sposób wpłynęły na kursy walut dolara lub euro. . Na obu sytuacja poprawiła się nieco od wczorajszego popołudnia, jeśli patrzeć z perspektywy osób kupujących waluty zagraniczne. Kurs dolara sytuuje się przy 3,15, na kurs euro mamy 4,1865. Niewykluczone, że poważniejsze ruchy rozpoczną się dopiero w okolicach 16:00, w czasie przemowy Janet Yellen. Zazwyczaj w takich sytuacjach następują stosunkowo duże wahania, często przypadkowe – i dopiero po kilkudziesięciu minutach klaruje się bardziej jednoznaczny obraz. Jeśli rynek odbierze słowa Yellen tak jak np. minutes FOMC, jako raczej jastrzębie, to EUR/USD zapewne pójdzie w dół, np. do ostatnich minimów (niekoniecznie niżej) – i złoty mógłby stracić, powracając do okolic powyżej 3,16 i 4,1950. 


 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc