Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty lekko zyskał

2014-04-17

Pomimo braku znaczącego ruchu na parze EUR/USD na wartości zyskała dziś nasza waluta. Dolar kosztuje 3,0244 PLN, zaś euro 4,1869 PLN.  Złoty umocnił się szczególnie w ostatnich kilkudziesięciu minutach, a ruch ten można połączyć z lepszym zachowaniem naszej giełdy. 

 

Podczas dzisiejszej sesji poznaliśmy również istotny odczyt z naszego kraju. Były to dane dotyczące produkcji przemysłowej i budowlano montażowej. Dane nieco rozczarowały i wypadły poniżej prognoz, nie były to jednak złe odczyty.

 

Dziś pojawił się również komunikat po ostatnim posiedzeniu RPP, możemy w nim przeczytać, że:
'Rada uznała, że na bieżącym posiedzeniu stopy procentowe NBP powinny pozostać utrzymane na niezmienionym poziomie. Ponadto, Rada podtrzymała ocenę, że stopy procentowe NBP powinny pozostać niezmienione w dłuższym okresie, tj. co najmniej do końca trzeciego kwartału br. Członkowie Rady wskazywali, że momentem, w którym możliwa będzie pełniejsza ocena potrzeby ewentualnej zmiany okresu sygnalizowanego braku zmian stóp procentowych, będzie prawdopodobnie lipcowe posiedzenie Rady, na którym zaprezentowana zostanie nowa projekcja NBP' 

 

Produkcja w Polsce nieznacznie poniżej prognoz

 

Eurodolar niemal bez zmian. Dzisiejsza sesja na głównej parze walutowej to kolejna nieudana próba sforsowania poziomu 1,385. Obecnie wartość eurodolara jest niemal identyczna jak rano i wynosi 1,3848. Jedyną wartą odnotowania figurą makroekonomiczną z dzisiejszego dnia była cotygodniowa liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Odczytana wartość wyniosła 304 tys. wobec prognozy na poziomie 311 tys. i wartości poprzedniej na poziomie 302 tys. (po korekcie). 


Dziś jeszcze poznamy indeks Fed z Filadelfii;  w przypadku odczytu znacząco odbiegającego od prognoz może on wprowadzić nieco więcej zmienności na wykresie. Z kolei jutrzejsze kalendarium z racji zbliżających się świąt jest niemal puste i nie zawiera znaczących figur makroekonomicznych.

 

 

 

 

 

Autor:

Michał Palenciuk FMCM

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc