Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty będzie pod presją

2013-11-18

Eurodolar utrzymuje krótkoterminowy trend wzrostowy rozpoczęty w pierwszym tygodniu listopada. Obecnie kurs EUR/USD znajduje się tuż poniżej 1,35. Od rana lekko osłabia się polska waluta. Kurs EUR/PLN wzrasta pod 4,19, a USD/PLN powyżej 3,10.

Na dziś nie ma zaplanowanych wielu ważnych wydarzeń, dlatego też oczekujemy relatywnie spokojnych notowań. Z danych makro największą uwagę powinien przykuć odczyt indeksu nastrojów na rynku nieruchomości USA – NAHB (16:00). Będzie to pierwsza wskazówka odnośnie kondycji rynku nieruchomości w listopadzie. Podtrzymujemy nasze zdanie, że w najbliższych tygodniach utrzyma się presja na umocnienie dolara względem euro. Stać za tym będą w głównej mierze poprawiające się dane makro z USA, które kontrastować nieco będą z gołębim stanowiskiem nowej prezes Fed Janet Yellen oraz zwiększą prawdopodobieństwo rozpoczęcia ograniczania luzowania ilościowego w pierwszych miesiącach przyszłego roku. W kolejnych dniach tygodnia poznamy dynamikę sprzedaży detalicznej z USA (wtorek) oraz protokół z posiedzenia FOMC (środa). Ze strefy euro natomiast w czwartek czekają nas odczyty indeksów PMI z Eurolandu, a w piątek indeks Ifo. Z rodzimej gospodarki poznamy natomiast m. in. dynamikę produkcji przemysłowej za październik (czwartek). Uważamy, że w tym tygodniu polska waluta może tracić na wartości. Powinna na to wpłynąć niepewność polityczna związana z planowaną na ten tydzień rekonstrukcją rządu, a ponadto prawdopodobne przyjęcie przez sejm reformy OFE. Złotemu również nie pomogłaby zbliżająca się naszym zdaniem korekta na Wall Street.


Korekta na giełdach zagraża złotemu

Rekordom na Wall Street towarzyszy aprecjacja walut naszego regionu, choć trudno nazwać umocnienie imponującym: złoty potrzebował kilku sesji by wymazać poniedziałkowe osłabienie do euro. Tymczasem pojawiają się trudne do zbagatelizowania symptomy, że rajd S&P 500 ma się ku końcowi. W takim scenariuszu droga do spadków EUR/PLN poniżej 4,15 zostałaby oczywiście zamknięta. Systematycznie spada bowiem odsetek firm, których kurs ustanawia nowe maksima, innymi słowy coraz mniej spółek winduje S&P 500. Jest to tylko jeden z wielu znaków ostrzegawczych płynących z analizy siły trendu indeksu bazującej na syntezie sygnałów z tworzących go spółek. Co więcej najlepiej radzą sobie przedsiębiorstwa z branży telekomunikacyjnej i energetycznej, czyli takie, których papiery relatywnie lepiej zachowują się w fazie korekty. Bliski koniec hossy byłby też spójny z historycznymi szablonami. Przeciętnie rynek byka trwa około 60 miesięcy, a dno hossy zostało ustanowione w marcu 2009, czyli 57 miesięcy temu.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc