Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Zaskakujące decyzje władz monetarnych

2013-11-08

Niespodziewana decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp (niesymetrycznej) wywołała silny spadek wartości wspólnej waluty. Katalizatorem spadków EUR/USD okazał się natomiast znacznie wyższy od oczekiwań odczyt dynamiki PKB w USA. Kurs EUR/USD zniżkował do 1,33. W kolejnych godzinach notowania odbiły i obecnie kurs znajduje się na 1,34. Na wartości straciła polska waluta. Kurs EUR/PLN wzrósł do 4,20, a USD/PLN do 3,1350.

 

Umocnienie amerykańskiej waluty

Dziś również powinniśmy doczekać się dużej zmienności. O 14:30 poznamy bowiem raport z amerykańskiego rynku pracy za październik. Ponadto o tej samej godzinie poznamy dochody i wydatki amerykanów, a o 15:55 indeks nastrojów Uniwersytetu Michigan. W listopadzie 2011 roku Mario Draghi objął funkcję Prezesa ECB i od razu zaskoczył obniżką stóp procentowych. Owszem, załagodzenie polityki wisiało wtedy w powietrzu, ale oczekiwano, że najpierw zostanie wyraźnie zasygnalizowane. Wczoraj, po dwóch latach, historia się powtórzyła. Dokonano asymetrycznej redukcji w sytuacji gdy rynek spodziewał się jasnego komunikatu, że dojdzie do tego w grudniu lub na początku przyszłego roku. W rezultacie kurs EUR/USD runął z 1,3520 do 1,3350. Kolejny spadkowy impuls napłynął z USA i to już po trzech kwadransach: wyższa od prognoz dynamika PKB odnotowana w III kw. umocniła amerykańską walutę. Eurodolar zanotował najsilniejszą przecenę od dwóch lat, a kurs w tydzień wymazał całość wzrostów rozpoczętych przez posiedzenie FOMC, na którym odsunięto decyzję o ograniczeniu tempa skupu aktywów. Należy się spodziewać, że euro będzie pozostawać słabe, do czego wystarczy odwracanie skrajnie pozytywnego sentymentu względem europejskiej waluty widocznego w danych CFTC i na rynku opcji.


Problemy z interpretacją NFP

Oszacowanie zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA w październiku cechuje dużą niepewnością związaną z paraliżem administracji publicznej. Po pierwsze krótszy czas poświęcony na zbieranie danych zwiększa ryzyko złego doboru próby oraz jej reprezentatywności, a drugim problemem jest klasyfikacja pracowników wysłanych na przymusowe urlopy (ok. 800 tys.) -pracownicy Ci będą zakwalifikowani jako bezrobotni, więc będzie to implikować wzrost stopy bezrobocia o minimum 0,2 pkt. proc. Co ciekawe Ci sami pracownicy w ankiecie dla przedsiębiorstw są traktowani jak zatrudnieni, co oznacza, że nie będą oni mieli wpływu na zmianę zatrudnienia. Uważamy, że aby widoczna w ostatnich dniach siła dolara (wspierana danymi makro, takimi jak indeksy ISM oraz wczorajszy odczyt dynamiki PKB) została podtrzymana, niezbędne są kolejne pozytywne doniesienia z amerykańskiej gospodarki. Jeżeli dziś raport z rynku pracy rozczaruje, stanie się to dobrym pretekstem do korekty umocnienia dolara, a co za tym idzie wzrostów na EUR/USD.


Władze monetarne osłabiają koronę czeską

Decyzja ECB nie była jedyną niespodzianką zaserwowaną przez banki centralne. Czeskie władze monetarne oficjalnie ogłosiły optymalny ich zdaniem poziom kurs EUR/CZK (27) i zapowiedziały interwencje mające stać się narzędziem do jego osiągnięcia. Bank Czech poprzez osłabienie korony chce wesprzeć gospodarkę oraz przeciwdziałać presji dezinflacyjnej. Połączenie zniżek EUR/USD i wzrostów EUR/CZK zaowocowało 6 proc. (!) osłabieniem do dolara. Kurs EUR/CZK wzrósł z poziomu 25,7 do 27, natomiast USD/CZK z 19 do 20,20.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc