Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Wystrzał indeksu VIX

2014-07-18

Wczorajsze wydarzenia wywołały gwałtowny wzrost awersji do ryzyka. Pierwsze oznaki widoczne były już wczoraj rano, jednak nikt nie spodziewał się tego co miało nadejść popołudniu. Po godz. 16:00 zaczęły pojawiać się pierwsze informacje o katastrofie lotniczej na terytorium Ukrainy.

Okazało się, że rozbił się (lub został zestrzelony) pasażerski samolot linii Malaysia Airlines z 298 osobami na pokładzie. Nikt nie przeżył. Wiceprezydent USA Joe Biden powiedział, że katastrofa nie była wypadkiem. W bardzo szybkim tempie na wartości zaczęło zyskiwać złoto. Gwałtownie osunęły się światowe indeksy, a inwestorzy walutowi zaczęli szukać ucieczki w japońskiego jena i szwajcarskiego franka, które uznawane są za tzw. bezpieczne przystanie. Jeżeli komuś jeszcze brakowało wrażeń, to w godzinach wieczornych inwazję lądową na Strefę Gazy rozpoczął Izrael. Wszystkie te wydarzenie wpłynęły na niesamowity wystrzał indeksu VIX, nazywanego indeksem strach. W pewnym momencie zyskiwał on na wartości nawet 40 proc., co jest największą zwyżką od 15 miesięcy. Cena złota zwyżkowała wczoraj o ponad 1,5 proc. w rejon 1320 dolarów za uncję tego szlachetnego metalu, jednak dziś oddaje cześć wzrostów spadając o około 0,5 proc. Wydaje się, że dziś może dojść do lekkiego odreagowania wczorajszych spadków, jednak jeżeli potwierdzą się informacje o zamachu terrorystycznym, to odwrót od ryzykownych aktywów może postępować.


Kurs EUR/USD pozostał dość stabilny. Na wartości dość wyraźnie tracił za to polski złoty oraz rubel rosyjski i dolar nowozelandzki. Kurs dolara zwyżkował z okolic 3,0550 do 3,0750, natomiast kurs euro  z 4,1350 do 4,1550. Po sesji w USA swoje wyniki opublikował Google. Okazały się one nieco gorsze od konsensusu. W tym samym czasie światło dzienne ujrzał raport za II kwartał spółki IBM. W tym wypadku wyniki były odrobinę lepsze od oczekiwań. Jedynymi dzisiejszymi wartymi uwagi odczytam makroekonomicznymi będą dane z Ameryki Północnej. O godz. 14:30 opublikowana zostanie inflacja z Kanady. Nawet wysoki odczyt według Banku Kanady nie wyklucza potencjalnej obniżki stóp, jednak może w krótkim terminie dość pozytywnie wpłynąć na notowania CAD. Na 15:55 zaplanowana jest publikacja indeksu nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan. Konsensus zakłada wzrost o 0,5 pkt., do 83,0 pkt. w lipcu.

 

Autor:

Błażej Kiermasz
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc