Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Wysoka zmienność na płytkim rynku

2013-09-18

Po umocnieniu z ostatnich kilku dni dolar amerykański ponownie stracił na wartości. Obecnie kurs EUR/USD znajduje się na poziomie 1,3340. Na wartości traci również polska waluta. Kurs EUR/PLN wzrasta do 4,2280, a USD/PLN do 3,1680. Dziś największą uwagę powinny przykuć dane z rynku nieruchomości (14:30) oraz indeks nastrojów konsumentów (15:55) w USA.

 

Osłabienie dolara

Wczoraj pozytywnie zaskoczyły dane z amerykańskiego rynku pracy. Tygodniowa liczba nowo zarejestrowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych uplasowała się bowiem na najniższym poziomie od 2007 roku, co z kolei podsyciło spekulacje o zbliżającym się rozpoczęciu wygaszania programu skupu aktywów przez Rezerwę Federalną.

Na rynku panowała podwyższona awersja do ryzyka – amerykańskie indeksy giełdowe sesję zakończyły ponad jedno procentowym spadkiem, a rentowność 10- letnich obligacji USA wzrosła do poziomu 2,8 proc., czyli najwyższego od dwóch lat. Przyczyn osłabienia dolara upatrywać jednak należy gdzie indziej, ponieważ dane przemawiające za szybkim rozpoczęciem kończenia QE3 stanowią czynnik umacniający amerykańską walutę. Na rynku pojawiły się więc głosy, że mogło to być przyczyną informacji o tym, że Bunesbank zamierza wycofać całość swoich rezerw złota ze Stanów Zjednoczonych lub po prostu repozycjonowania na płytkim rynku. Nie zmienia to jednak naszego zdanie, że zbliżamy się do ponownej fali aprecjacji amerykańskiego dolara.


Koniunktura nabiera tempa w USA

Dane z amerykańskiej gospodarki analizowane są w kontekście wrześniowego posiedzenia FOMC, w tym przede wszystkim prawdopodobnej decyzji o zmniejszeniu skali luzowania ilościowego. Dzisiejsze dane w postaci liczby pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów domów w lipcu jak również, indeksu nastrojów Uniwersytetu Michigan za sierpień powinny wskazać na dalszą poprawę koniunktury i tym samym zwiększyć prawdopodobieństwo rychłego ograniczenia skupu aktywów. Uważamy więc, że pozytywne zaskoczenie dzisiejszymi danymi powinno przełożyć się na umocnienie amerykańskiej waluty.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc