Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Wyraźne osłabienie złotego

2014-06-16

W związku z faktem, że w weekend światło dzienne ujrzały nagrania "Wprost" na temat tzw. "afery podsłuchowej", które stawiają w negatywnym świetle m.in. prezesa NBP Marka Belkę, na wartości tracić zaczęła polska waluta. Dziś na godz. 15:00 zaplanowana jest konferencja premiera Donalda Tuska właśnie w tej sprawie.

 

Wydaje się, że nie należy przeceniać znaczenia tej afery, ponieważ w nocy na wartości straciła większość walut regionu. Warto jednak pamiętać, że pod dużym znakiem zapytania stoi przyszłość Marka Belki, który naszym zdaniem powinien podać się do dymisji. Jego obecność w Radzie Polityki Pieniężnej może wpłynąć destabilizacyjnie na jej działania. Kurs euro poszedł w górę do poziomu 4,14, natomiast kurs dolara w okolice 3,06. Na 11:00 zaplanowany jest finalny odczyt dotyczący inflacji w strefie euro. Wydaje się, że powinien być on zgodny z wstępnymi danymi. Inflacja CPI ma ukształtować się na poziomie 0,5 proc. r/r, natomiast inflacja bazowa 0,7 proc. w ujęciu rocznym. Dziś poznamy także kilka figur makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. O 14:30 opublikowany zostanie indeks NY Empire State. Jest to pierwszy z czerwcowych regionalnych wskaźników koniunktury w USA. Konsensus zakłada, że spadnie on do 15,7 pkt. z dwuletniego szczyty wynoszącego 19,01 pkt. w maju. O godz. 15:15 na rynek napłyną dane na temat majowej produkcji przemysłowej w USA. Ma ona wynieść 0,4 proc. m/m, wzrastając z -0,6 proc. w ujęciu miesięcznym w kwietniu. Najsilniejszą walutą z grona G10 jest dolar nowozelandzki, który kontynuuje trend aprecjacyjny zapoczątkowany w ubiegłym tygodniu, zyskując w nocy około 0,3 proc. wobec dolara amerykańskiego.

 

Autor:

Błażej Kiermasz
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc