src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Ważne wskazówki dla ECB

2014-04-29

Od wczorajszego popołudnia euro odrabia straty wobec amerykańskiego dolara. Przed rozpoczęciem sesji europejskiej kurs EUR/USD znajduje się na poziomie 1,3860. Od początku tygodnia relatywnie stabilne pozostają notowania polskiej waluty. Kurs EUR/PLN porusza się między 4,20 a 4,21, natomiast USD/PLN między 3,03 a 3,04.

Dziś poznamy ważne wskazówki przed przyszłotygodniowym posiedzeniem ECB – podaż pieniądza M3 w strefie euro za marzec (10:00) oraz dynamikę inflacji CPI w Niemczech za kwiecień (14:00, a od 9:00 spływać będą dane z poszczególnych landów). Dynamika podaży pieniądza w Eurolandzie, od końca 2012 roku wyraźnie maleje, osiągając trzy miesiące temu najniższy poziom od ponad trzech lat (1 proc. r/r). Co więcej od prawie dwóch lat utrzymuje się ujemna dynamika kredytu dla przedsiębiorstw niefinansowych, a dla gospodarstw domowych oscyluje wokół zera. Oprócz pobudzenia inflacji, wzmocnienie mechanizmów transmisji pieniądza do realnej gospodarki, a co za tym idzie pobudzenie aktywności małych i średnich przedsiębiorstw, wydaje się jednym z priorytetów ECB. Wczoraj w trakcie swojego wystąpienia publicznego, otwartą furtkę do złagodzenia polityki pieniężnej pozostawił sobie Mario Draghi. Co prawda powiedział on, że obecnie nie ma potrzeby wprowadzenia luzowania ilościowego (o którym w ostatnich tygodniach mówiła nawet niemiecka, "jastrzębia" frakcja z łona ECB), jednak zaznaczył, że w celu uniknięcia deflacji, rozważane są różne bezprecedensowe narzędzia, jak ujemna stopa depozytowa czy skup aktywów. Jeżeli dzisiejsze dane wskażą na wzrost dynamiki podaży pieniądza oraz przyspieszenie inflacji w Niemczech, presja na podjęcie działań przez ECB nieco spadnie, co powinno przełożyć się na wzrost rynkowych stóp procentowych, a co za tymi idzie umocnienie wspólnej waluty.

 

W USA poprawa nastrojów w ślad za koniunkturą

 

Dziś również poznamy indeks nastrojów konsumentów w USA za kwiecień – Conference Board (16:00). W ślad za poprawą koniunktury po rekordowo srogiej zimie i odbiciu w danych makro z różnych sfer gospodarki, poprawie uległy również nastroje amerykańskich gospodarstw domowych, na co w ubiegłym tygodniu wskazał indeks Uniwersytetu Michigan. Wzrost indeksu Conference Board wpisałby się więc w obraz poprawy koniunktury w USA oraz powinien przełożyć na umocnienie dolara. Uważamy jednak, że dziś decydujący wpływ na notowania EUR/USD będą miały dane z Eurolandu, dodatkowo odczyty z USA powinny pozostać w cieniu jutrzejszego posiedzenia FOMC.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych