Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Waluta PLN zyskuje wobec walut USD i EUR

2013-10-10

Rynki finansowe pozytywnie zareagowały na informacje o potencjalnym kompromisie między Republikanami i Demokratami. Niewielkie podniesienie limitu zadłużenia mogłoby dać więcej czasu na porozumienie i ponownie odłożyć problem w czasie, co stało się już specjalnością amerykańskich polityków.

 

Waluta PLN zyskuje / WIG zyskuje już ponad 3%

Fantastyczną sesję notuje WIG20, który . Jest to po części efektem ogólnego optymizmu panującego dziś na giełdach, po części zasługą podwyższenia perspektyw dla polskiego sektora bankowego przez agencję Moody’s, a po części efektem sytuacji technicznej na wykresie. Najbliższym oporem dla kontraktu terminowego na WIG20 powinny być okolice 2500pkt. Poprawa nastrojów na rynkach pozytywnie wpływa również na notowania złotego, który i tak jest ostatnio bardzo silny względem walut regionu. Kurs EUR PLN zszedł dziś w okolice wsparcia w okolicach 4,18 i póki co rynek został powstrzymany. Kolejny opór wypada w okolicach 4,15. Polska waluta prezentuje się również korzystnie względem dolara – kurs USD PLN znajduje się nadal poniżej 3,10. Wczorajsze minutes z posiedzenia FOMC okazały się być mniej gołębie niż przypuszczano dlatego notowania złotego mogą się jeszcze skorygować do końca roku.

 

Posiedzenie Banku Anglii

Jeśli chodzi o wydarzenia makroekonomiczne to dziś najważniejsze były posiedzenie Banku Anglii i odczyt liczby złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Bank Anglii zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił nic w swojej polityce monetarnej. Liczba zasiłków dla bezrobotnych wyniosła aż 374tys. jednak jest to efekt przetworzenia zaległych wniosków z Kalifornii, gdzie wcześniej przez 4 tygodnie zepsuty był system komputerowy. W tej sytuacji do poprzednich 4 odczytów można dodać po 8 tys. Kolejna 1/3 wzrostu, a zatem 22 tys., to efekt zgłoszeń po zasiłek pracowników firm utrzymujących się z kontraktów rządowych. Dlatego dane wcale nie są złe, choć przeciągający się shutdown może mieć coraz większy wpływ na rynek pracy.

 

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz.
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc