Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Uwaga przenosi się na USA

2014-01-10

Konferencja prasowa po posiedzeniu ECB chwilowo podniosła zmienność na parze EUR/USD. Notowania zniżkowały do 1,3550, jednak nie były w stanie trwale sforsować środowych minimów i dziś nad ranem kurs powrócił powyżej 1,36.

 

Stopniowe osłabienie polskiej waluty

 

Od kilku dni w wąskim przedziale wahań między 4,17 a 4,1850 pozostają notowania EUR/PLN. Uważamy jednak, że w najbliższych dniach czekają nas spadki kursu EUR/USD, czemu towarzyszyć będzie stopniowe osłabienie polskiej waluty. Dziś kluczowy pływ na notowania będą miały dane z amerykańskiego rynku pracy (14:30). Ponadto uwagę powinny przykuć dane o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii (10:30) oraz dynamice PKB w strefie euro (11:00). Wczorajsze słowa prezesa ECB Mario Draghiego nie zawierały żadnych przełomowych tez, a ton oceny kondycji i perspektyw gospodarki nie zmienił się. Warte odnotowania było natomiast zwiększenie siły zobowiązania Banku do utrzymywania łagodnej polityki. Mario Draghi podkreślił również, że ECB może zastosować wszelkie środki zgodne z Traktatami Unijnymi by osiągnąć swój mandat zakładający stabilność cen. Podtrzymanie perspektyw dalszego złagodzenia polityki pieniężnej nie powinno sprzyjać sile wspólnej waluty. Dziś uwaga przenosi się na Stany Zjednoczone, a dokładniej raport z rynku pracy za grudzień.

 

Złoty osłabi się wobec dolara i EUR

 

Kolejny wzrost zatrudnienia w okolicach 200 tys., utwierdzi nas w przekonaniu o możliwej intensyfikacji ograniczania programu skupu aktywów oraz powinien przełożyć się na umocnienie amerykańskiego dolara. Konsensus rynkowy kształtuje się na poziomie 197 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym oraz zakłada pozostanie stopy bezrobocia na poziomie 7 proc. Za dalszą poprawą na rynku pracy przemawiają m. in wskaźniki aktywności takie jak sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa oraz wydatki konsumenckie, które pozostają na relatywnie wysokich poziomach. Rozbieżne drogi polityk pieniężnych w USA i Eurolandzie, w kolejnych tygodniach powinny spychać kurs EUR/USD coraz niżej. Nasza prognoza na koniec I kw. zakłada spadek do 1,33. Uważamy również, że w tym okresie że złoty osłabi się wobec dolara do 3,17 i wobec euro do 4,22.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc