Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

USD/PLN na 3,0

2013-12-27

Od początku sesji azjatyckiej amerykańska waluta dynamicznie traci na wartości. Dolar osłabia się wobec wszystkich walut z grona G-10 oraz zdecydowanej większości rynków wschodzących. Kurs EUR/USD po kolejnym odbiciu od linii trendu wzrostowego poprowadzonej od dołka z pierwszego tygodnia listopada zwyżkuje do 1,3770.

Silnie wzrasta również GBP/USD. Obecnie notowania zbliżają się do maksimów z tego miesiąca (1,6480) i zarazem najwyższego poziomu od ponad dwóch lat. Złoty dziś jak i w całym tygodniu należy do jednych z najsilniejszych walut z grona emergining markets. Obecnie kurs EUR/PLN zbliża się do 4,1260, czyli okolic linii trendu poprowadzonej od dołka z połowy ubiegłego roku, a USD/PLN wybił tegoroczne minima i zniżkuje do nienotowanego od ponad dwóch lat poziomu 3,0. Wzrost rentowności amerykańskiego długu zdaje się już w znacznie mniejszym stopniu wspierać amerykańską walutę. W tym tygodniu rentowność amerykańskich obligacji 10- letnich wzrosła do poziomu 3 proc., ostatni raz taka sytuacja miała miejsce we wrześniu i w dużym stopniu przyczyniła się do korekty na EUR/USD o 3 figury. Obecnie jednak obawy, że wzrost kosztów zaciągania długu (opartego o rentowność amerykańskich obligacji), w sytuacji serii relatywnie dobrych danych z USA są znacznie mniejsze. W tym tygodniu na poprawę koniunktury wskazały m. in. zamówienia na dobra trwałe oraz sprzedaż nowych domów. Jeżeli ten sentyment utrzyma się dolar (przynajmniej w krótkim terminie) może powrócić do trendu deprecjacyjnego. Niemniej jednak, w kolejnych tygodniach perspektywa intensyfikacji wychodzenia z QE3 powinna przełożyć się na umocnienie amerykańskiej waluty.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc