Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

USA unikną niewypłacalności

2013-10-15

Po wczorajszym umocnieniu, dziś od rana dolar amerykański lekko traci na wartości. Kurs EUR/USD znajduje się na 1,3565. EUR/PLN od wczorajszego popołudnia stabilizuje się na 4,18, a USD/PLN obecnie zniżkuje w kierunku 3,08.

 

Przełamanie pata politycznego umocni amerykańskiego dolara

Z danych makro dziś poznamy indeks instytutu ZEW obrazujący nastroje wśród niemieckich ekspertów z branży finansowej (11:00) oraz pierwszy z serii regionalnych indeksów koniunktury w USA – NY Empire State (14:30). Ponadto z rodzimej gospodarki poznamy dynamikę inflacji za wrzesień (14:00). Cały czas jednak kluczowe znaczenie dla notowań mają doniesienie z USA dotyczące postępów w negocjacjach nad podniesieniem limitu zadłużenia. Jak donosi agencja Bloomberg najpóźniej jutro zostanie przegłosowana ustawa o podniesieniu limitu zadłużenia do lutego przyszłego roku oraz zapewniająca finansowanie rządu przynajmniej do połowy stycznia – tym samym w tym tygodniu amerykański rząd prawdopodobnie powróci do pełni prac. Wczoraj przedstawiciele Partii Republikańskiej i Demokratycznej poinformowali, że poczynili znaczny postęp w kierunku porozumienia. Uważamy, że przełamanie pata politycznego umocni amerykańskiego dolara. Sporą niepewność wprowadza jednak fakt zbliżających się publikacji zaległych danych makroekonomicznych z USA. Amerykańskie władze wcześniej informowały, że po przywróceniu pełni prac administracji, będą potrzebowały około trzech dni na przygotowanie i opublikowanie danych.


RBA nie niepokoi się silną walutą w Australii

Od rana w gronie G-10 wobec amerykańskiego dolara najsilniej zyskuje dolar australijski. Kurs AUD/USD narusza opór wyznaczony przez maksimum sprzed miesiąca i wzrasta do 0,9540 – to najwyższy poziom od czerwca bieżącego roku. Jest to pokłosie treści protokołu z ostatniego posiedzenia Banku Rezerw Australii. Decydenci pozostawili sobie otwartą furtkę do dalszy obniżek stóp procentowych oraz przede wszystkim nie wyrazili zaniepokojenia ostatnią aprecjacją australijskiej waluty (co było pewnym zaskoczeniem). Uważamy, że obecnie utrzymuje się przestrzeń do dalszego umocnienia dolara australijskiego. Najbliższy opór dla AUD/USD to 0,9585, a następnie 0,9715.


Niewielki wzrost inflacji w Polsce

Prognozujemy, że inflacja we wrześniu wzrosła do 1,2 proc. w ujęciu rocznym. Zakładamy, że paliwa i nośniki energii tak jak przed miesiącem odejmą około 0,4 pkt. proc. od wzrostu cen, natomiast wzrośnie wkład inflacji bazowej z 0,8 do 0,9 pkt. proc. (w sierpniu wyniosła 1,4 proc. r/r, a we wrześniu naszym zdaniem wzrośnie o 1,5 proc.). Stabilny pozostanie udział wzrostu cen żywności, który doda 0,6 pkt. proc. do inflacji CPI. W najbliższych miesiącach zakładamy dalszy wzrost inflacji bazowej, która przed fazą dezinflacji podnosiła CPI o 1,4 pkt. proc. – porównanie tej wartości z obecną równą 0,9 wskazuje na przestrzeń do wzrostu cen mającego źródło w polepszeniu koniunktury. Uważamy, że dane o inflacji nie wpłyną na notowania polskiej waluty.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc