Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Umocnienie dolara USD wyhamowało

2013-10-30

W trakcie sesji azjatyckiej umocnienie amerykańskiego dolara wyraźnie wyhamowało. Nad ranem kurs EUR/USD znajduje się na poziomie 1,3745. Wobec euro lekko osłabia się polska waluta. Kurs EUR/PLN wzrasta do 4,1860, natomiast USD/PLN pozostaje stabilny przy 3,045.

 

Notowania eurodolara w ciągłym ruchu

Dziś najważniejszym wydarzeniem będzie publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC (19:00). Uważamy, że do tego czasu zmienność na rynkach pozostanie ograniczona. Wcześniej zainteresowanie uczestników runku powinny wzbudzić odczyty raportu ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym USA (13:15) oraz inflacji konsumenckiej z Niemiec (14:00). Ponadto w nocy czasu polskiego decyzję ws. stóp procentowych podejmie Bank Rezerw Nowej Zelandii, a jutro nad ranem Bank Japonii. Uważamy, że dane ze strefy euro, zwłaszcza te gorsze od oczekiwań w najbliższym czasie mogą mieć kluczowe znaczenie dla notowań eurodolara. Każdy negatywny odczyt zwiększa bowiem prawdopodobieństwo, że Rada Prezesów EBC nie pozostanie obojętna na aprecjację wspólnej waluty, która może szkodzić koniunkturze w Eurolandzie. Wczoraj w tej kwestii wypowiedział się członek zarządu ECB Ewald Nowotny. W jego ocenie nie ma już przestrzeni do dalszych obniżek stóp procentowych, niemniej jednak uważamy, że władze monetarne mogą w inny sposób poluzować politykę pieniężną, w tym przede wszystkim poprzez kolejną rundę niskooprocentowanych pożyczek dla banków - LTRO.


FOMC przybierze gołębi ton

Z perspektywy czasu decyzja o podtrzymaniu tempa skupu aktywów we wrześniu wydaje się być uzasadniona. Zmaterializowały się bowiem obawy decydentów o możliwość wystąpienia kryzysu budżetowego w USA, a koniunktura na rynku pracy przestała ulegać poprawie. Paraliż administracji niechybnie odciśnie swoje piętno na gospodarce USA, szacuje się, że w IV kwartale obniży tempo wzrostu gospodarczego o 0,5 pkt. proc. (ujecie kwartalne, zannualizowane). Zostanie to z pewnością odzwierciedlone w komunikacie FOMC (tym razem nie odbędzie się konferencja, nie poznamy również nowych prognoz makroekonomicznych). Odsunięcie terminu przyhamowania tempa skupu aktywów o pół roku, w perspektywie do końca roku powinno podtrzymać słabość dolara do głównych walut oraz pozytywny sentyment do walut emerging markets. Więcej na temat dzisiejszej decyzji FOMC w poniedziałkowej Opinii TMS – Nie tylko posiedzenie FOMC zagraża rajdowi EUR/USD.


Komunikat może osłabić walutę w Nowej Zelandii

Uczestnicy rynku są zgodni w kwestii pozostawienia przez Bank Rezerw Nowej Zelandii stóp procentowych bez zmian (obecnie główna 2,5 proc.). W komunikacie po posiedzeniu, inwestorzy będą prawdopodobnie szukali potwierdzenia ubiegłotygodniowych słów Gubernatora Banku, że prowadzona ostatnio polityka wpływa na odsunięcie w czasie podwyżki stóp procentowych oraz, że taki krok mógłby wywołać niepożądane umocnienie nowozelandzkiej waluty. Podobnie gołębi ton komunikatu powinien negatywnie oddziaływać na notowania dolara nowozelandzkiego oraz przedłużyć zapoczątkowaną w ubiegłym tygodniu falę spadkową na NZD/USD (w ostatnich pięciu dniach dolar nowozelandzki był najsłabszą walutą w gronie G-10).

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc