Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Umocnienie dolara po długim weekendzie

2014-04-22

Piątek był jednym z bardziej spokojnych dni na rynku w tym roku. Praktycznie nic ciekawego się nie działo ze względu na długi świąteczny weekend. Niemniej jednak już wczoraj rynek w USA funkcjonował normalnie, co doprowadziło do powstania nieco większej zmienności.

 

Jedne z większych zmian obserwowaliśmy na parze EUR/USD, która wczoraj zniżkowała i dotarła po kluczowy okrągły poziom 1,3800. W takim ruchu pomógł lepszy od oczekiwań odczyt indeksu wskaźników wyprzedzających – Conference Board. Wzrósł on w marcu o 0,8% z 0,5% przy konsensusie na poziomie 0,7%. Była to największa pozytywna zmiana indeksu od grudnia ubiegłego roku i przy takich danych dolar naturalnie musiał się umocnić. Z technicznego punktu widzenia dopóki notowania EUR-USD będą pozostawać pod poziomem 1,3880, dopóty obowiązywać powinien scenariusz spadkowy z minimalnym zasięgiem przy 1,3670.

 

Dalszy zasięg to nawet okolice 1,3500. Przy realizacji takiego założenia para USD-PLN, która jest silnie ujemnie skorelowana z główną parą walutową, mogłaby zmierzać w rejon 3,06-3,07. Dopiero w tym rejonie wypadają pierwsze ważniejsze opory. Na scenariusz dla zwyżki kursu może też wskazywać bardzo dynamiczne odbicie przy okrągłych trzech złotych za dolara. Tam też powstała formacja "V", która z reguły zapowiada odwrócenie tendencji – w tym wypadku ze spadkowej na wzrostową.

 

Wskaźnik Conference Board poznaliśmy również dla gospodarki Australii. Wyniósł od 0,3% wobec poprzedniego odczytu równego 0,2%. Nawet pomimo tego, że dynamika zmian indeksu była tu niższa niż dla USA, to para AUD-USD wyszła nad poziom 0,9360 i może kontynuować trend wzrostowy zapoczątkowany w styczniu przez zmianę nastawienia szefa RBA, który stwierdził wtedy, że dalsze obniżki stóp procentowych nie są konieczne. Dziś na rynek napłyną kolejne dane z USA i będzie to m.in. indeks cen nieruchomości, sprzedaż domów na rynku wtórnym oraz indeks FED z Richmond.

O godzinie 10:15 za dolara należało zapłacić 3,03, za euro 4,18, za funta GBP 5,09, a za franka CHF 3,43 złotego.

 

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc