Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Umocnienie dolara kwestią czasu

2013-12-09

Po piątkowym raporcie z rynku pracy, dolar amerykański ostatecznie stracił na wartości wobec większości głównych walut. Kurs EUR/USD osiągnął maksimum na 1,3720, obecnie jednak powraca poniżej 1,37. Od rana osłabia się polska waluta. Kurs EUR/PLN odbija od 4,18, a USD/PLN od 3,05.

 

Na dziś nie ma zaplanowanych wielu ważnych wydarzeń. O 10:30 poznamy pierwszy wskaźnik nastrojów w strefie euro za grudzień– Indeks Sentix, natomiast o 12:00 dane o produkcji przemysłowej z Niemiec za październik. Największą uwagę powinny jednak skupić, odbywające się już po zakończeniu sesji europejskiej i ostatnie przed przyszłotygodniowym posiedzeniem FOMC, wystąpienia publiczne członków Fed. Na kolejne dni również nie ma zaplanowanych przełomowych wydarzeń, dlatego też uważamy, że do przyszłotygodniowego posiedzenia FOMC (17 – 18 grudnia), zmienność na rynkach bazowych pozostanie ograniczona.

 

Cały czas jednak pozostajemy pozytywnie nastawieni do amerykańskiej waluty. Sądzimy, że na najbliższym posiedzeniu FOMC nawet jeżeli nie dojdzie do ograniczenia programu skupu aktywów, komunikat będzie na tyle jastrzębi, że wpłynie na umocnienie dolara. Jedną z nielicznych walut wobec, której dolar zyskał po odczycie zmiany zatrudnienia był japoński jen. Kurs USD/JPY wzrósł z okolic poziomu 102 powyżej 103. Co więcej uważamy, że para ta w najbliższych tygodniach, jak i miesiącach stwarzać będzie dogodne okazje do otwierania długich pozycji.

 


Wynika to z rozbieżnych dróg polityk pieniężnych prowadzonych przez władze monetarne USA oraz Japonii. Podczas gdy Rezerwa Federalna zbliża się do rozpoczęcia ograniczania programu skupu aktywów (po piątkowym raporcie z rynku pracy wzrosło nawet prawdopodobieństwo, że zrobi to już w grudniu), Bank Japonii szykuje się do kolejnej tury zwiększenia stymulacji gospodarki (na co wskazuje również dzisiejsza rewizja w dół dynamiki PKB za III kw.). Czynniki te jednoznacznie przemawiają za umocnieniem dolara i osłabieniem jena, a co za tym idzie przekładać powinny się na wzrosty kursu USD/JPY. Uważamy, ze w przyszłym roku notowania dotrą do poziomu 108.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc