Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Umocnienie dolara do głównych walut

2014-08-12

Dolar umacnia się dziś wobec wszystkich walut G10. Kurs EUR/USD zniżkuje w kierunku 1,3360. Nad ranem wyraźnie osłabił się polski złoty. Kurs EUR/PLN pokonał barierę 4,20, natomiast USD/PLN zdołał przekroczyć już wyraźnie poziom 3,14.

Najsłabszą walutą jest dziś dolar nowozelandzki. Wpływ na to miały, opublikowane w nocy, słabe dane z tamtejszego rynku nieruchomości. Głównym dzisiejszym wydarzeniem makroekonomicznym będzie publikowany o godz. 11:00 sierpniowy indeks ZEW dla Niemiec. Jest to badanie ankietowe przeprowadzane wśród 350 niemieckich ekspertów rynków finansowych. Konsensus zakłada spadek oceny sytuacji przyszłej z 27,1 pkt. do 17,0 pkt. Oczekiwania związane z oceną sytuacji bieżącej, również zakładają spadek jej oceny z 61,8 pkt. do 54,0 pkt. Na słaby odczyt wskazuje bardzo wyraźny spadek indeksu Sentix w tym miesiącu (z 29,0 pkt. do 17,9 pkt.). Warto podkreślić, że jest on wysoko skorelowany z ZEW-em. Wydaje się więc, że spadek indeksu może być dużo większy niż zakłada konsensus, co mogłoby negatywnie wpłynąć na euro.

Ważną dzisiejszą publikacją będzie także inflacja ze Szwecji (09:30). Konsensus zakłada jej spadek z 0,2 proc. do -0,1 proc w ujęciu rocznym. Biorąc jednak pod uwagę bardzo wysoki odczyt z Norwegii, który wyraźnie przewyższył oczekiwania. Jeżeli dojdzie do realizacji scenariusza zakładającego co najmniej niedeflacyjny odczyt ze Szwecji to korona szwedzka może się umocnić. Wiele ciekawych rozstrzygnięć na rynku towarów rolnych może przynieść dzisiejszy raport WASDE (raport na temat szacunków popytu i podaży na surowce rolne na świecie). Zostanie on opublikowany o godz. 18:00.

 

Autor:

Błażej Kiermasz
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc