Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Umacnia się polska waluta

2014-04-28

Po spadku z sesji azjatyckiej, kurs EUR/USD znajduje się na poziomie 1,3820. Od rana lekko umacnia się polska waluta. Kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,2050, a USD/PLN zniżkuje do 3,04.

Bieżący tydzień obfitował będzie w kluczowe wydarzenia dla rynków finansowych, dziś jednak w kalendarzu mamy w zasadzie jedynie odczyt indeksu podpisanych umów kupna domów w USA (16:00). Jutro natomiast ze strefy euro poznamy dynamikę podaży pieniądza M3, natomiast w środę dynamikę inflacji. Kolejny miesiąc powolnego wzrostu podaży pieniądza oraz spadku akcji kredytowej podtrzyma presję na dalsze łagodzenie przez ECB. Perspektywy działań władz monetarnych, w dużej mierze nie zniesie również odbicie inflacji w kwietniu, gdyż wpływ na to będzie miał przede wszystkim efekt bazy z ubiegłego roku. Z kolei w USA kolejne dane makro wyraźnie wskazujące, że po zimowym letargu, amerykańska gospodarka dynamicznie odbija, umacniać powinny dolara. Na poprawę na rynku pracy wskazać powinna zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym za kwiecień – publikacja w piątek. Poprawa koniunktury z ostatnich tygodni z pewnością nie umknie uwadze Rezerwy Federalnej, która prawdopodobnie ponownie zdecyduje się ograniczyć program skupu aktywów o 10 mld USD. Uważamy, że perspektywy rozbieżnych dróg polityk pieniężnych po dwóch stronach Atlantyku przekładać będą się na spadki kursu EUR/USD. Eskalacja konfliktu na Ukrainie, podobnie jak to miało miejsce w poprzednich miesiącach, powinna podnieść awersję do ryzyka i osłabić złotego jedynie krótkoterminowo. Uważamy, ze kurs EUR/PLN nie wzrośnie powyżej linii trendu spadkowego (4,2250). Polskiej walucie w tym tygodniu lekko pomóc może natomiast kolejna stosunkowo wysoka wartość indeksu PMI. Silny dolar z kolei uniemożliwić powinien spadki kursu USD/PLN.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc