Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Ukraina wywołuje spadki na giełdach

2014-05-06

Negatywne wiadomości o zaostrzeniu konfliktu na Ukrainie wywołują dość dynamiczne spadki na giełdach, a potem inwestorzy na jakiś czas o nich zapominają i możemy wracać do wzrostów. Nie inaczej jest w tym tygodniu, gdzie początek wczorajszej sesji przyniósł dyskonto weekendowych wydarzeń, a potem większość parkietów zdecydowanie odrobiła straty.

 

Rynek giełdowy został zdominowany w ostatnim czasie przez kilka tematów. Przede wszystkim zarówno w USA, jak i Europie trwa sezon wyników. Kolejne spółki giełdowe zdają sprawozdania ze swojej działalności w pierwszym kwartale. Na Wall Street obserwujemy tradycyjny schemat, czyli zaniżone prognozy i "zaskakująco" pozytywne wyniki, w Europie początek sezonu jest dość obiecujący i powinien być czynnikiem wspierającym główne parkiety. Drugim istotnym tematem rynkowym są wyceny akcji w USA.

 

Coraz więcej wskaźników świadczy o tym, że amerykańskie akcje są po prostu drogie, a dodatkowo zadłużenie inwestorów osiągnęło historycznie wysokie poziomy. To oznacza, że jeśli dojdzie do większej korekty, spadki powinny być głębokie i gwałtowne. NASDAQ w trzy tygodnie stracił ponad 20% i taki scenariusz jest możliwy również dla pozostałych indeksów za oceanem. W kontekście rynków giełdowych nie bez znaczenia jest również posiedzenie EBC, które odbędzie się już w czwartek. Luźniejsza polityka monetarna powinna sprzyjać wycenom akcji, choć naszym zdaniem Mario Draghi poczeka z konkretnymi działaniami do czerwcowego posiedzenia.

 

Mimo szeregu istotnych czynników ekonomicznych, nadal na rynku przeważa polityka i to Ukraina ma największy krótkoterminowy wpływ na wycenę akcji. Dopóki konflikt nie zostanie rozwiązany, to europejskie indeksy cały czas będą charakteryzowały się podwyższoną zmiennością. Jest to niedobra informacja dla GPW, która wczoraj była jednym ze słabszych parkietów w Europie. Jeśli WIG20 pokona wsparcie na 2376 pkt. (kontrakt terminowy), to powinniśmy obserwować ruch do okolic 2338 pkt. W obecnych warunkach rynkowych trudno będzie o optymizm i powrót do wzrostów z drugiej połowy marca.

 

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz,
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc