Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Ukraina może wpłynąć na dzisiejsze kursy walut

2014-04-08

Dzisiejsza sesja nie była udana dla azjatyckich parkietów, które w większości tracą, a cały indeks MSCI Asia spada o 0,4%. Wyjątkiem jest rynek chiński, gdzie główne indeksy zyskują niewiele poniżej 2%, a głównym tematem na tamtym rynku cały czas jest pakiet stymulacyjny dla gospodarki.

 

Chiński rząd zdecydował już o pewnych działaniach mających pobudzić wzrost gospodarczy, jednak rynek cały czas czeka na więcej. Program budowy kolei, czy ułatwienie dostępu do kredytów małym i średnim przedsiębiorstwom, to jeszcze za mało aby móc wierzyć w utrzymanie wzrostu gospodarczego na poziomie 7,5%. Właśnie dlatego rynek liczy na więcej, a Shanghai Composite czy Hang Sens CE cały czas zyskują. Dopiero w momencie ogłoszenia pełnego pakietu, inwestorzy grający pod to wydarzenie, będą realizować zyski i wtedy możliwa będzie większa przecena.

 

Ciekawie wygląda także sytuacja w Japonii, gdzie mieliśmy posiedzenie banku centralnego. Zgodnie z oczekiwaniami, BoJ pozostawił parametry polityki monetarnej na niezmienionym poziomie. Przedstawiciele Banku Japonii uznali, że poprawa w gospodarce japońskiej jest cały czas widoczna, mimo podwyższenia podatku od sprzedaży i że nie ma powodów aby już teraz podejmować dodatkowe działania. Oczywiście BoJ jest gotowy do dalszego wspomagania gospodarki, jeśli będzie to konieczne. Rynek dość chłodno przyjął taką decyzje, a Nikkei stracił na zamknięciu 1,36%. Zyskuje za to jen, który ponownie jest silny dzięki konfliktowi na Ukrainie.

 

Właśnie Ukraina może być jednym z głównych tematów podczas dzisiejszej sesji, ponieważ już od rana napływają do nas niepokojące wieści z Charkowa. Dzisiaj otrzymaliśmy informacje o ogłoszeniu "niepodległości" regionu Doniecka i próbie zwołania referendum ws. przyłączenia do Rosji na 11 maja. Oprócz Ukrainy, ponownie będziemy obserwować NASDAQ, który wczoraj znów tracił, tym razem 1,16%. Kalendarium makroekonomiczne ponownie jest ubogie, a na ważniejsze wydarzenia musimy poczekać do jutra, kiedy poznamy protokół z posiedzenia FOMC.

 

 

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc