Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Tymczasowy kompromis w USA coraz bliżej

2013-10-10

Od wczoraj dolar amerykański zyskuje wobec wszystkich walut z grona G-10 oraz zdecydowanej większości rynków wschodzących. Obecnie kurs EUR/USD zniżkuje z powrotem poniżej 1,35. Od rana lekko zyskuje polski złoty. Kurs EUR/PLN zniżkuje w kierunku 4,19 a USD/PLN do 3,1050.

 

Bank Anglii w sprawie funta GBP

Dziś poznamy decyzję Banku Anglii ws. stóp procentowych (13:00) oraz liczbę nowo zarejestrowanych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA (14:30). Ponadto na dziś zaplanowane jest spotkanie Baracka Obamy z przedstawicielami Republikanów w celu wypracowania przynajmniej krótkoterminowego porozumienia – coraz bardziej prawdopodobne staje się tymczasowe podniesienie limitu zadłużenia, tak aby dać więcej czasu na negocjacje ws. budżetu. Uważamy, że w najbliższych dniach wciąż decydujący wpływ na notowania będą miały doniesienia z amerykańskiej sceny politycznej. Sądzimy, że wypracowanie kompromisu może umocnić amerykańskiego dolara, gdyż przybliży ono termin rozpoczęcia wychodzenia z QE3. Przywrócenie pełni funkcjonowania rządu oraz uniknięcie niewypłacalności Stanów Zjednoczonych powinno również zmniejszyć rynkową awersję do ryzyka i przełożyć się na wzrost wartości aktywów uznawanych za nieco bardziej ryzykowne. W krótkim terminie na poprawie sentymentu powinien skorzystać również złoty. Wraz jednak ze zbliżaniem się widma rozpoczęcia zmniejszania luzowania ilościowego prowadzonego przez Fed, złoty ponownie powinien znaleźć się pod presją.

 

GBP/PLN pozostanie pod presją

Uważamy, że na kończącym się dziś posiedzeniu Bank Anglii nie dokona zmian w polityce pieniężnej. Dane makro, które wciąż wskazują na nabierające tempa ożywienie w brytyjskiej gospodarce oraz utrzymująca się spora przestrzeń do spadków stopy bezrobocia do zamierzonego przez BoE poziomu wskazują, że parametry polityki pieniężnej pozostaną bez zmian przez dłuższy okres czasu. Sądzimy, że rozpoczęty w ubiegłym tygodniu spadek wartości funta szterlinga, w najbliższych dniach utrzyma się. Wpływ na to może mieć przedłużająca się korekta ostatniej poprawy w danych makro oraz przełamanie politycznego pata w USA. Spadki kursu GBP/USD mogą sięgnąć poziomu 1,57, a wzrosty EUR/GBP 0,86.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc