Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Stabilizacja złotego po wczorajszym umocnieniu

2014-02-06

Eurodolar od początku tygodnia pozostaje w relatywnie wąskim przedziale wahań między 1,3480 – 1,3550. Po wczorajszym umocnieniu, od rana stabilne pozostają notowania polskiej waluty. Kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,1870, a USD/PLN na 3,0950.

Dziś najważniejszymi wydarzeniami będą decyzje władz monetarnych odnośnie polityki pieniężnej. O 13:00 decyzję ogłosi Bank Anglii, o 13:45 Europejski Bank Centralny (konferencja prasowa rozpocznie się o 14:30), a wczesnym popołudniem (tradycyjnie nie ma konkretnej godziny publikacji) Rada Polityki Pieniężnej (początek konferencji o godzinie 16:00). Zakładamy, że Rada Polityki Pieniężnej nie będzie zmieniać parametrów polityki zgodnie z obietnicą zapewniającą o tym, że do końca pierwszej połowy roku stopy procentowe NBP pozostaną na niezmienionym poziomie. Coraz bardziej optymistyczne prognozy wzrostu gospodarczego na ten rok pokazują, że w gospodarce dzieje się coraz lepiej. Uważamy, że w drugiej połowie roku Rada otrzyma sygnał o zaciśnięciu polityki monetarnej, a sygnałem tym będzie domykanie się luki popytowej – spodziewamy się, że w czwartym kwartale jej wartość wyniesie 0,2 pkt. proc. Naszym zdaniem powrót wzrostu powyżej potencjału oraz trwałe odbicie spożycia indywidualnego są kluczowymi warunkami do odejścia od polityki historycznie niskich stóp. Dzisiejsze posednienie nie powinno wpłynąć na notowania polskiej waluty.


ECB pod ścianą w strefie Euro

 

Rada Prezesów ECB stoi przed bardzo trudnym zadaniem – z jednej strony gospodarka wymaga dalszej stymulacji, a z drugiej kończą się możliwości manewrowania stopą procentową oraz spada efektywność niekonwencjonalnych narzędzi polityki pieniężnej. W zeszłym miesiącu doszło do zaistnienia obydwu sytuacji, które prezes ECB Mario Draghi wymienił jako dające sygnał do podjęcia kolejnych, ultra łagodnych decyzji Rady. Konieczność dalszego łagodzenia polityki monetarnej w Eurolandzie kontrastująca z kolejnymi krokami w kierunku normalizacji stawianymi przez władze Rezerwy Federalnej jest główną motywacją naszych prognoz zakładających średnio – i długoterminowe spadki EUR/USD. W perspektywie dwunastu miesięcy kurs osiągnie naszym zdaniem poziom 1,23. Decyzja o złagodzeniu polityki wywrze oczywiście silną presję na euro także w krótszym terminie. Przełamanie 1,3475 otwiera drogę do spadku do 1,34.

 

Autor:

Marcin Pietrzak
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc