Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Stabilizacja przed posiedzeniem FOMC

2013-10-29

Od początku tygodnia eurodolar stabilizuje się w wąskim przedziale wahań 1,3770 – 1,3815. Obecnie notowania znajdują się na poziomie 1,3780. Relatywnie stabilna pozostaje również wartość złotego. Kurs EUR/PLN oscyluje wokół 4,18, a USD/PLN między 3,0250 a 3,0350.

 

Odczyty danych z USA

Dziś największy wpływ na notowania powinny mieć odczyty danych z USA – dynamiki sprzedaży detalicznej za wrzesień (13:30) oraz indeksu zaufania konsumentów Conference Board za październik (15:00). Dane o sprzedaży detalicznej zostały zebrane jeszcze przed ostatnim "government shutdown", dlatego też powinny być w pełni wiarygodne. Mediana prognoz zakłada spowolnienie dynamiki z 0,2 do 0,1 proc. r/r na co największy wpływ może mieć ostatni spadek cen paliw oraz słaba sprzedaż samochodów. Z kolei odnośnie indeksu nastrojów rynek spodziewa się spadku z 79,7 do 75 pkt. Przemawia za tym, oczywiście zawieszenie prac administracji rządowej, z pierwszej połowy miesiąca, które skutkowało wysłaniem na bezpłatne urlopy ok. miliona amerykanów oraz jak szacuje Biały Dom trwałym zmniejszeniem etatów o 120 tys. Uważamy, że kolejne rozczarowujące dane z USA powinny przedłużyć okres słabości amerykańskiej waluty. Niemniej jednak sądzimy, że rynkowa reakcja na dzisiejsze dane będzie wyraźnie stłumiona, gdyż inwestorzy wstrzymają się z ważniejszymi decyzjami do jutrzejszej publikacji komunikatu po posiedzeniu FOMC. Nie tylko posiedzenie FOMC zagraża rajdowi EUR/USD.

 

Władze Japonii osłabią walutę

Zbliża się również posiedzenie Banku Japonii (ogłoszenie decyzji ws. stóp w czwartek nad ranem czasu polskiego). Wczoraj zastępca Gubernatora Kikuo Iwata powiedział, że bank centralny pozostaje zobowiązany do osiągnięcia celu inflacyjnego, który określony jest na poziomie 2 proc. Od marca dynamika inflacji stale wzrasta, jednak we wrześniu osiągnęła "dopiero" poziom 1,1 proc. Biorąc ponadto pod uwagę ostanie komentarze doradców premiera Shinzo Abe, o tym, że przedłużające się luzowanie ilościowe w USA, które osłabia amerykańskiego dolara, zagraża również pożądanej słabości japońskiej waluty, w przyszłym roku możemy doczekać się kolejnych działań nakierowanych na deprecjację jena. Nasze prognozy zakładają stopniowy wzrost kursu USD/JPY (do 108 za dwanaście miesięcy).

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc