src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Stabilizacja notowań złotego

2013-08-26

Po piątkowym rozczarowującym odczycie liczby sprzedanych nowych domów w USA dolar amerykański stracił na wartości. Obecnie kurs EUR/USD znajduje się na 1,3380. Dziś na przebieg notowań eurodolara największy wpływ powinny mieć dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku za lipiec (14:30).

 

Kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,2240

Nad ranem notowania par złotowych stabilizują się w okolicach piątkowego zamknięcia. Obecnie kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,2240, a USD/PLN na 3,1580. Uważamy, że w tym tygodniu notowania złotego pozostaną w przedziale z ostatnich kilku dni: EUR/PLN 4,22 – 4,2550, USD/PLN 3,14 – 3,19.

 

Rynek pracy i dostępność ofert pracy

Dziś uwagę z pewnością przykują dane o sprzedaży detalicznej oraz stopie bezrobocia za lipiec (10:00). Nasza prognoza dynamiki sprzedaży detalicznej kształtuje się nieco poniżej konsensusu rynkowego (2,8 proc. r/r, konsensus w ankiecie Bloomberga: 3,2 proc. r/r), natomiast w kwestii stopy bezrobocia jesteśmy zgodni z rynkiem i zakładamy spadek z 13,2 do 13,1 proc i więcej ofert pracy. Na kolejny wzrost sprzedaży detalicznej wskazują między innymi plasujące się na najwyższym poziomie od dwunastu miesięcy wskaźniki ufności konsumentów publikowane przez GUS oraz większa o jeden liczba dni roboczych w porównaniu do poprzedniego roku. Uważamy, że dane te potwierdzą stopniową poprawę koniunktury oraz przełożą się na umocnienie złotego wobec walut naszego regionu.

 


Korekta zamówień na dobra trwałe w USA

Po czerwcowym stosunkowo silnym wzroście zamówień na dobra trwałe (3,9 proc. m/m,), konsensus na lipiec zakłada spadek o 4 proc. Na możliwą ujemną dynamikę wskazuje między innymi liczba złożonych zamówień na samoloty firmy Boeing, która w lipcu w porównaniu do czerwca spadła o 197 sztuk (do 90). Samoloty Boeinga stanowią bardzo duży udział w całości zamówień na dobra trwałego użytku.

Uważamy, że silny spadek zamówień na dobra trwałe powinien przełożyć się na osłabienie amerykańskiego dolara. Wskazała na to między innymi piątkowa reakcja na gorsze od oczekiwań dane z rynku nieruchomości. Cały czas jednak utrzymujemy nasze zdanie o zbliżającej się fali aprecjacji dolara. Silniejszego ruchu możemy doczekać się jednak dopiero w przyszłym tygodniu, kiedy to poznamy indeksy ISM oraz przede wszystkim raport z rynku pracy.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych