Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Stabilizacja notowań

2014-05-06

Od początku tygodnia na rynku walutowym dominuje niska zmienność. Kurs EUR/USD oscyluje wokół 1,3880. Stabilne pozostają również notowania polskiej waluty. Kurs euro pozostaje między 4,20 a 4,21, natomiast USD przy 3,03.

 

Dziś poznamy finalne odczyty indeksów PMI dla usług w największych gospodarkach strefy euro oraz pierwsze odczyty dla Włoch i Hiszpanii (9:15 – 10:00). Ewentualne wzrosty indeksów dla tych dwóch krajów (konsensusy prognoz zakładają lekką poprawę wartości indeksów) potwierdziłby tezę, że koniunktura powoli powraca również na peryferia Eurolandu. Gdyby tak się stało wspólna waluta powinna lekko zyskać na wartości. Uważamy jednak, że do czwartkowej decyzji ECB ws. stóp procentowych notowania kursu EUR/USD powinny pozostać w trwającym od połowy kwietnia trendzie bocznym. Wzrostu zmienności w najbliższym czasie nie spodziewamy się również na parach złotowych.

 

Od kilku miesięcy pozostają one w trendach bocznych, a odchylenie od średniej realnego efektywnego kursu złotego wskazuje na neutralną wycenę. Można zatem bieżącą sytuację w notowaniach rodzimej waluty określić jako stabilizację na poziomach zbliżonych do średnioterminowej równowagi. Uważamy, że w sytuacji relatywnie niskiej zmienności na rynkach bazowych oraz jasności co do przyszłych decyzji Rady Polityki Pieniężnej, maj nie przyniesie silnych zmian wartości polskiej waluty. Dziś również opublikowana zostanie dynamika sprzedaży detalicznej w strefie euro za marzec (11:00). W trakcie sesji azjatyckiej natomiast decyzję ws. stóp ogłosił Bank Rezerw Australii. Zgodnie z oczekiwaniami stopy pozostały bez zmian (główna 2,5 proc.). Władze monetarne nie zmieniły również w zasadzie w ogóle treści komunikatu. Od rana dolar australijski, tak jak wszystkie pozostałe waluty z grona G-10, lekko zyskuje wobec dolara.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc