Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Spadek wartości złotówki

2014-06-16

Ostatnie godziny handlu to spadek wartości naszej waluty. O możliwości deprecjacji naszej waluty pisaliśmy już wcześniej, teraz proces ten został zintensyfikowany przez tzw. "aferę taśmową", która wyszła na jaw się w weekend.

 

Dodajmy, że poza złotym, dość mocno traci dziś również GPW (na tle innych europejskich giełd), ponadto mocno tanieją nasze obligacje, których rentowność w przypadku papierów dziesięcioletnich rośnie o niemal 4 proc., co jest rzadko widywaną wartością.

 

Jeżeli chodzi o figury makroekonomiczne, to z naszego kraju pojawią się  dziś wskaźniki inflacji bazowej, jednak rynek może nadal żyć "aferą taśmową". Dziś na godzinę 15:00 zaplanowana jest konferencja prasowa z udziałem premiera Donalda Tuska. Można się wtedy spodziewać ruchów na parach złotowych. Kurs dolara na chwilę obecną wynosi 3,0623 PLN, za kurs euro wynosi 4,1330 PLN. Kurs funta także odnotował spory wzrost.

 

Afera taśmowa osłabia złotego

 

Początek dzisiejszej sesji na głównej parze walutowej to spadki kursu. Obecnie eurodolar wyceniany jest na 1,3521. Na gruncie analizy technicznej najbliższym wsparciem są minima z 5 czerwca na poziomie 1,3504, oporem są okolice 1,3580.

 

Podczas dzisiejszej sesji mamy kilka istotnych figur makroekonomicznych. Poznamy odczyty dotyczące inflacji konsumenckiej ze Strefy Euro, a z USA: indeks NY Empire State, produkcję przemysłową, wykorzystanie mocy produkcyjnych, indeks rynku nieruchomości oraz napływ kapitałów do tego kraju.  

 

Szczególnie warto zwrócić uwagę na odczyty dotyczące inflacji w Strefie Euro, które w przypadku niższych od prognoz wskazań mogą jeszcze osłabić euro.

 

 

Autor:

Michał Palenciuk FMCM

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc