Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Silne osłabienie złotego

2014-08-06

Eurodolar zniżkował wczoraj z okolic 1,3420 do 1,3350. Dołek osiągnięty został dziś rano. Oznacza to zejście do najniższego, od niemal trzech kwartałów poziomu. Silnemu osłabieniu uległ polski złoty. USD/PLN zwyżkuje na nowe ponad półroczne maksima, do okolic 3,14. Wczorajsza zwyżka wyniosła około 3 gr. Kurs euro w stosunku do wczorajszego minimum na poziomie 4,1650 zwyżkuje już również o niemal 3 gr.

Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny nie obfituje w zbyt wiele istotnych publikacji. Właściwie jedyną wartą odnotowania będzie czerwcowa produkcja przemysłowa z Wielkiej Brytanii. Może ona przykuć nieco większą uwagę niż zwykle ze względu na słaby majowy odczyt. Konsensus zakłada czerwcowy wzrost o 1,5 proc. w ujęciu rocznym. Wydaje się, że możliwy jest jeszcze lepszy odczyt co wsparłoby funta szterlinga. O godz. 8:00 poznaliśmy zamówienia niemieckich fabryk za czerwiec. Odczyt okazał się bardzo słaby i wyniósł -3,2 proc. m/m oraz -2,4 proc. r/r. Oczekiwania kształtowały się na poziomach odpowiednio 0,9 proc. w ujęciu miesięcznym i 1,1 proc. w ujęciu rocznym. Te bardzo słabe dane były główną przyczyną zejścia kursu EUR/USD tuż po godz. 8 poniżej poziomu 1,3350. Dziś w nocy poznamy dane z australijskiego ryku pracy. Konsensus zakłada przyrost etatów na poziomie 13,2 tys. oraz utrzymanie stopy bezrobocia na poziomie 6,0 proc. Godziny nocne powinny więc przynieść podwyższoną zmienność na parach z AUD.


N. Zelandia: NZD płacze nad rozlanym mlekiem

W nocy opublikowana została stopa bezrobocia z Nowej Zelandii. Spadła ona w II kwartale do 5,6 proc. z 5,9 proc. w pierwszym. Konsensus zakładał odczyt na poziomie 5,8 proc. Duży wpływ na tak dobry odczyt miał jednak udział aktywnych zawodowo w zasobie siły roboczej, który spadł z rekordowego poziomu 69,2 proc. w I kwartale do 68,9 proc. w II kwartale. Ceny mleka w proszku na nocnej aukcji spadły do poziomu 2725 USD za tonę. Tylko wczorajsza zniżka wyniosła 11,5 proc. Jest to już niemal 50 proc. spadek od szczytu w lutym. Wszystko to negatywnie wpłynęło na notowania dolara nowozelandzkiego. Kiwi w ostatnich dwóch dniach stracił wobec dolara około 1 proc.

 

Autor:

Błażej Kiermasz
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc