Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

RPP nie zrobi niespodzianki

2013-09-04

Od początku sesji azjatyckiej dolar amerykański ponownie lekko zyskuje wobec wspólnej waluty. Kurs EUR/USD zniżkuje do 1,3160. W stosunku do euro umacnia się również polski złoty. Kurs EUR/PLN zniżkuje do 4,2650, natomiast USD/PLN poniżej 3,24.

 

Dziś na rynkach bazowych największą uwagę powinny przykuć finalne odczyty indeksów PMI dla usług ze strefy euro (09:13 – 09:58), rewizja dynamiki PKB Eurolandu za II kw. bieżącego roku (11:00) oraz wystąpienia publiczne członków ECB i Fed (odpowiednio Jorg Asmussen 10:55 oraz John Williams 18:30). Natomiast najważniejszym wydarzeniem dla rodzimych uczestników rynku będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych, która tradycyjnie zostanie ogłoszona we wczesnych godzinach popołudniowych. Konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP Marka Belki rozpocznie się o godzinie 16:00. Uważamy, że koszt pieniądza nie zostanie zmieniony (obecnie stopa referencyjna znajduje się na rekordowo niskim poziomie 2,5 proc.).

 

Natomiast w trakcie konferencji prasowej Marek Belka prawdopodobnie zwróci uwagę na widoczną w ostatnich tygodniach wyraźną poprawę danych z gospodarki, sugerując również trafność decyzji RPP i momentu zakończenia cyklu łagodzenia. Sądzimy, że taki scenariusz jest już w dużej mierze zdyskontowany i nie wywoła silnej reakcji w notowaniach par złotowych. W tym tygodniu większy wpływ na złotego będą miały jutrzejsze słowa Mario Dragiego po posiedzeniu Rady Prezesów ECB oraz piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy. Więcej na temat dzisiejszej decyzji RPP w poniedziałkowej Opinii TMS – Koniec wakacji dla RPP.
Eurodolar pogłębi spadki

 

Uważamy, ze obecnie decydujący wpływ na notowania eurodolara mają spekulacje o terminie rozpoczęcia oraz skali wychodzenia Rezerwy Federalnej z luzowania ilościowego. Kolejne dane zwiększające prawdopodobieństwo rozpoczęcia wygaszania QE3 już na wrześniowym posiedzeniu przekładają się na umocnienie amerykańskiej waluty – pokazała to m. in. wczorajsza reakcja na lepszy od oczekiwań odczyt indeksu ISM dla przemysłu. Uważamy, że w tym tygodniu połączenie gołębiego stanowiska Mario Draghiego (jutro decyzja ECB ws. stóp) oraz solidny wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym USA (piątek) zepchną notowania EUR/USD w kierunku 1,31.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc