Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Przecena Euro

2014-06-05

Dzisiejszy dzień zgodnie z oczekiwaniami przyniósł duży wzrost zmienności na rynku walutowym pod wpływem posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego oraz pod wpływem konferencji prezesa Draghiego. Władze EBC obcięły wreszcie dalej trzy główne stop procentowe.

 

Stopy referencyjna i depozytowa zostały obcięte o 10 pb, stopa lombardowa zaś aż o 35 pb. Dodatkowo bank ogłosił wstrzymanie sterylizacji programu SMP oraz wprowadzenie programu 4-letnich pożyczek TLTRO. Co więcej prezes EBC przyznał, że bank pracuje nad programem skupu obligacji komercyjnych w ramach QE, którego szczegóły możemy poznać już w kolejnym miesiącu.

Trzeba przyznać, że skala działań banku jest ogromna. Przyczyna takowych decyzji jest prosta: silna rewizja w dół ścieżki inflacyjnej. EBC obawia się ryzyka deflacji oraz stagnacji w gospodarce. W drugiej kolejności władze banku z pewnością chętniej by ujrzały kurs euro na dużo niższych poziomach.

Faktycznie już po ogłoszeniu obniżki stóp, jak i podczas konferencji euro zaczęło mocno tracić wobec dolara i innych walut. Jednakże w ostatniej godzinie kurs EUR / USD ponownie zawrócił w okolice 1,36 a kurs EUR w okolcie 4,13. W dużej mierze może to wynikać z realizacji zysków z krótkich pozycji przez dużych graczy. Dlatego też kupowanie EUR w tym momencie nie wydaje się mieć większego sensu, albowiem działania EBC są jednoznaczne, bardzo mocne i w końcu muszą doprowadzić do silniejszej przeceny wspólnej waluty. Sprawdź kursy walut NBP

 

 

 

 

 

Autor:

Dział Analiz XTB

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc