Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Powracają obawy o strefę euro

2014-07-11

W związku z dzisiejszym brakiem publikacji ważnych figur makroekonomicznych uwaga inwestorów i spekulantów może skupić się na sprawie Espirito Santo. W wyniku wczorajszych informacji na temat problemów tego banku, na rynkach zaobserwować można było wyraźne odejście od wszelkich ryzykownych aktywów.

Zjawisko niechęci do euro i szukania bezpiecznej przystani najlepiej widać było w notowaniach pary EUR/JPY, której kurs znalazł się wczoraj na najniższym poziomie od początku lutego tego roku. Wczorajsze spadki w szczytowym momencie wynosiły nawet ponad figurę. Wyraźnie zniżkował również EUR/USD, który licząc po ekstremach tracił nawet 60 pispsów. Zjawisko odejścia od ryzyka widoczne było także w notowaniach polskiej waluty. Złoty w relacji zarówno do euro, jak i dolara stracił około 2 groszy. Europejskie indeksy wczoraj bardzo wyraźnie traciły. Liderem spadków był portugalski, który zniżkował o ponad 4 proc. Około 2 proc. spadki odnotowały włoski FTSE MIB i hiszpański IBEX. Indeksy dwóch największych gospodarek strefy euro, czyli frankfurcki DAX i paryski CAC 40 straciły około 1,5 proc. Nieco lepiej poradziły sobie giełdy w Stanach Zjednoczonych. S&P 500 po początkowych, około 1 proc. spadkach zdołał odrobić dużą część start i zakończyć dzień na poziomie -0,4 proc. Podobną starte odnotował indeks skupiający 30 blue chipów, czyli Dow Jones Industrial. Wydaje się, że brak dalszych informacji na temat problemów Espirito Samto może doprowadzić do wymazania dużej części wczorajszych ruchów.

Jedyne istotne dane napłyną dziś z Kanady. O godz. 14:30 poznamy dane z tamtejszego rynku pracy. Konsensus zakłada, że w czerwcu powstało 20 tys. nowych miejsc pracy, a stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 7,0 proc. Na dzisiejszy wieczór zaplanowano także kilka wystąpień członków FOMC podczas konferencji w Jackson Hole. Przed rozpoczęciem handlu na Wall Street (o 14:00) swoje wyniki za II kwartał opublikuje Wells Fargo. Oczekiwania kształtują się na poziomie 1,009 USD na akcję. W ostatnich 10 kwartałach Wells Fargo raportował wyniki lepsze od prognoz. Warto w tym kontekście wspomnieć, że Alcoa pokazała zysk na akcję lepszy o ponad 45 proc. od konsensusu. Bank Espirito Santo opublikował w nocy oświadczenie, w którym zapewnia, że pożyczki dla będącego w kłopotach Espirito Santo Group nie doprowadzą kłopotów finansowych banku.

 

Autor:

Błażej Kiermasz
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc