Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Podsumowanie miesiąca na rynku walutowym

2014-09-30

W gruncie rzeczy pierwszy dzisiejszy odczyt ze Strefy Euro jest optymistyczny. Oto bowiem w sierpniu, jak to podano dziś o ósmej, sprzedaż detaliczna w Niemczech wzrosła aż o 2,5 proc. w skali miesięcznej, choć spodziewano się jedynie 0,5 proc. Poprawiono też odczyt z lipca (z -1,4 proc. na -1,1 proc.). W skali rocznej sprzedaż wzrosła o 0,1 proc., choć prognozowano jej spadek o 0,2 proc. Także i tu podwyższono wynik lipcowy, z 0,7 proc. do 1 proc.

 

Zapewne nie będzie to sygnał jakiegoś triumfalnego przełomu, niemniej możliwe są w takim układzie próby podchodzenia np. do wczorajszych maksimów. Poznamy dziś także (o 11:00) stopę bezrobocia w Strefie Euro, a o 15:45 indeks Chicago PMI w USA. O 16:00 przyjdzie czas na indeks Chicago PMI.

 

Niski kurs euro

Dziś rano, przed godziną ósmą, na EUR/USD notowane są poziomy rzędu 1,2685 – 90. To oznacza, że wczorajsza popołudniowa korekta nie przyniosła żadnej znaczącej zmiany w ogólnej sytuacji. Korekta ta była zresztą nader skromna i chwilowa - zaowocowała podejściami jedynie do 1,2710 – 15. Ogólnie więc krajobraz na eurodolarze nadal jest taki, że dolar zyskuje na wartości, a euro traci. 

 

USD/PLN wysoko

Po godzinie 8:00 USD/PLN chwilami schodzi nieco poniżej 3,29. Wczoraj notowano już nawet podejścia do linii 3,30, zatem ogólna perspektywa nie nastraja optymistycznie, przynajmniej jeśli patrzymy z perspektywy nabywców waluty USA.

 

Na EUR/PLN tymczasem sytuacja jest zupełnie niezła, cały czas tkwimy w dolnych obszarach konsolidacji uformowanej już w początkach sierpnia. Obecny kurs to 4,1750.

 

W Polsce podane zostanie dziś saldo rachunku bieżącego za II kwartał, mianowicie o godzinie 14:00. W istocie jednak istotny będzie eurodolar, bazujący na dzisiejszych odczytach z Niemiec, Strefy Euro i USA.

 

 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc