Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Początek tygodnia w wybornych nastrojach

2014-05-26

Już na dzień dobry kontrakt na WIG20 pokonuje barierę w postaci oporu 2460-2465 pkt., otwierając sobie drogę do tegorocznych maksimów. Warszawski parkiet wreszcie wykorzystuje sprzyjające okoliczności kreowane przez zagraniczne giełdy. Dziś USA i Londyn mają wolne, ale kursy walut czekają na wystąpienie Draghiego.   

 

Wall Street zakończyła piątkową sesję w okolicach historycznych maksimów, zaś kontrakt na DAX30 takie maksima ustanawia w pierwszych minutach dzisiejszego handlu. W Warszawie oczywiście o żadnych maksimach nie może być mowy, ale jeszcze tydzień temu tkwiliśmy w wąskiej konsolidacji prawie 100 pkt. niżej. Przy dobrych nastrojach na rynkach zagranicznych udało się wyjść górą, a umocnienie złotego może sugerować, iż za ruchem stoi kapitał zagraniczny. Piątkowy marsz w górę zakończył się co prawda dość niepokojąco, bo wyrysowana została pod oporem spadająca gwiazda (niemal identyczna do tej z 10 kwietnia), ale dzisiejsze otwarcie luką powyżej 2465 pkt. już tę formację dezaktualizuje. Teoretycznie kontrakt może zwyżkować aż do szczytu z początku lutego, czyli poziomu 2540 pkt. 

 

Czy są szanse na taki ruch? Cóż, patrząc fundamentalnie na globalny rynek akcji, przestrzeń dla kontynuacji hossy nie wydaje się jakoś przesadnie duża. Rynki rosną głównie w momencie, gdy na boczny tor spychane są potencjalne zagrożenia, nie zaś dlatego, że inwestorów motywują do zakupów jakieś bardzo dobre informacje. Jednak rynkom pomagać może perspektywa cięcia stóp w Europie w przyszłym tygodniu. Wobec takich oczekiwań sprzedający po prostu mogą nie widzieć sensu wchodzenia na rynek. Tym samym ten tydzień to szansa dla GPW na przedłużenie wzrostów. 

 

Dziś nie działają giełdy w USA i Wielkiej Brytanii, ale nie oznacza to całkowitej nudy. W Portugalii rozpoczyna się dwudniowa konferencja EBC na temat polityki pieniężnej. Biorąc pod uwagę, iż najważniejszym wydarzeniem najbliższych tygodni jest posiedzenie EBC, każde słowo, szczególnie prezesa, będzie bardzo wnikliwie analizowane pod kątem zbliżającej się decyzji. Tuż przed 9:30 kontrakt na WIG20 kwotowany był na poziomie 2469 pkt.
 

 

 

Autor:

dr Przemysław Kwiecień CFA

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Główny Ekonomista

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc