src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Osłabienie złotego zahamowane przez wzrost PKB

2014-05-15

Dzisiejsza sesja to dalszy spadek wartości pary EUR/USD. Obecnie eurodolar wyceniany jest na 1,3661, choć podczas dzisiejszej sesji zniżkował już nawet do 1,365. Na gruncie analizy technicznej podczas dzisiejszej sesji przełamane zostały minima z wtorku (13 maja) i naruszone zostało znaczące wsparcie w postaci linii trendu wzrostowego zapoczątkowanego na początku listopada ubiegłego roku.

 

Teraz, jeżeli podaży uda się utrzymać poniżej tego poziomu (linii trendu) do końca dnia jest szansa na dalsze umocnienie dolara podczas kolejnych sesji. Dzisiejszy dzień dostarczył też kilku interesujących wydarzeń. Już rano poznaliśmy odczyt dotyczący dynamiki PKB z Niemiec za I kwartał, lecz wypadł on zgodnie z prognozą i nie wywołał dużej zmienności na rynku. W dalszej części sesji poznaliśmy jeszcze odczyty ze Strefy Euro i USA. Z ważniejszych odczytów można powiedzieć, że bardzo pozytywnie zaskoczył odczyt dotyczący nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z USA, których było najmniej od maja 2007 roku, inflacja CPI za oceanem okazała się nieco wyższa od prognoz, mile zaskoczył też indeks NY Empire State, który zdecydowanie wzrósł. Nieco gorzej od prognoz wypadł za to odczyt obrazujący dynamikę PKB w Strefie Euro; okazała się ona niższa od prognoz, inflacja CPI w tym obszarze lekko wzrosła i okazała się niemal zgodna z prognozą. 

 

Dobry odczyt o PKB z Polski

Dzisiejszy dzień to również dalsze osłabienie złotego wobec dolara, oraz umocnienie względem wspólnej waluty. Dolar na chwilę obecną jest wyceniany na 3,0609 PLN, zaś euro na 4,1838 PLN.
Złoty prawdopodobnie kończył by sesję jeszcze słabszy wobec dolara i z nieco mniejszym umocnieniem względem wspólnej waluty, jednak naszej walucie pomógł dziś bardzo dobry odczyt dotyczący dynamiki PKB, która okazała się wyższa od prognoz (odczyt wstępny). W I kwartale 2014 roku wzrost gospodarczy w Polsce przyspieszył do 3,3 proc. r/r (dane niewyrównane sezonowo) z 2,7 proc. r/r kwartał wcześniej. Był  to najwyższy wzrost od I kwartału 2012 roku.

 

 

 

Autor:

Michał Palenciuk FMCM

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych