Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Odpływ dużych inwestorów z Polski

2014-01-07

Poświąteczny wtorek przynosi osłabienie naszej waluty względem euro, dolara i funta, złoty zyskuje jedynie do szwajcarskiego franka. Traci także polska giełda, a inwestorzy wyprzedają polskie obligacje, których rentowność dziś rośnie.

 

Inwestorzy zagraniczni opuszczają nasz kraj

Przy jednoczesnej wyprzedaży na rynku długu, akcji oraz waluty można zakładać, że to inwestorzy zagraniczni opuszczają nasz kraj. Przyczyną takiego zjawiska może być nastawienie największych światowych instytucji finansowych, na czele z Goldman Sachs i JP Morgan, do gospodarek rozwijających się. Otóż instytucje te zachęcają do sprzedaży akcji oraz obligacji krajów emerging markets ze względu na ponowne obawy o chińską gospodarkę.

 

Według opinii GS i JP Morgan spowolnienie w Chinach najbardziej przełoży na kraje rozwijające się, a więc także i na Polskę. Bez publikacji istotnych danych makroekonomicznych, które mogłyby dziś prowadzić do takich ruchów na naszym rynku całą wyprzedaż można przypisać opinii wspomnianych światowych instytucji.

 

Z punktu widzenia analizy technicznej zarówno para EUR-PLN jak i USD-PLN dotarły do kluczowym oporów. EUR/PLN testuje z drugiej strony linię trendu poprowadzoną po minimach z grudnia 2012 i kwietnia 2013 roku, która będąc wcześniej wsparciem obecnie może być silnym miejscem oporu. Natomiast USD/PLN jest przy poziomie 3,07, czyli miejscu, gdzie wcześniej wypadały silne wsparcia, które aktualnie mogą zatrzymać wzrosty. Dodatkowo w tym rejonie przebiega linia trendu spadkowego poprowadzona od szczytu z lipca przez szczyt z września 2013.

 

Jutro najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu makroekonomicznym będzie publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, podczas którego Komitet zdecydował o zmniejszeniu programu skupu aktywów o 10 mld USD. W związku z tym na drugi plan schodzi decyzja RPP w sprawie stóp procentowych, gdyż Rada i tak w ostatnim czasie stanowczo zaznaczała, że stopy procentowe nie ulegną zmianie przynajmniej do połowy bieżącego roku. Dodatkowo ze strefy euro poznamy stopę bezrobocia za listopad oraz wielkość sprzedaży detalicznej, a z USA raport ADP i wielkość wniosków o kredyt hipoteczny.

 

 

 

Autor:

Dział Analiz XTB

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc