Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Od rana umacnia się złotówka

2014-05-05

Szarpany trend boczny na EUR/USD został utrzymany. Obecnie notowania znajdują się pod górnym ograniczeniem przedziału wahań z drugiej połowy kwietnia – 1,3880. Po osłabieniu z sesji azjatyckiej, od rana umacnia się polska waluta. Kurs euro zniżkuje poniżej 4,2050, a kurs dolara powraca pod 3,03.

Dziś ze strefy euro poznamy indeks Sentix (10:30), obrazujący ocenę bieżącej sytuacji w gospodarce oraz oczekiwania inwestorów w najbliższych sześciu miesiącach. Tradycyjnie będzie on pierwszym w miesiącu, ankietowym badaniem nastrojów w strefie euro i zarazem pierwszą wskazówką przed indeksem ZEW oraz Ifo. Z USA natomiast poznamy indeks ISM dla usług za kwiecień. Tradycyjnie największą uwagę powinna przykuć składowa zatrudnienia – usługi odpowiadają za ponad 80 proc. zatrudnienia w USA.

 

W piątek wyraźnie, pozytywnie zaskoczył raport z rynku pracy, potwierdzając tym samym tezę, że amerykańska gospodarka powraca do długoterminowego trendu relatywnie silnego ożywienia. Zatrudnienie poza rolnictwem wzrosło najsilniej od około dwóch lat (288 tys.), a stopa bezrobocia obniżyła się do poziomów notowanych ostatnio, gdy upadał bank inwestycyjny Lehman Brothers (6,3 proc.). Poprawa kondycji kluczowej sfery gospodarki wynika w dużej mierze z "nadrabiania strat" powstałych na początku roku i nie zmienia perspektyw polityki Fed. Uważamy, że FOMC na każdym posiedzeniu redukować będzie tempo skupu o 10 mld USD. Skazą na pozytywnym obrazie są spadek odsetka populacji tworzącego zasób siły roboczej i niska presja płacowa.

 

Uważamy, że notowania EUR/USD pozostaną relatywnie stabilne do czwartkowego posiedzenia ECB. Na wartość polskiej waluty natomiast niekorzystnie może wpływać eskalacja napięć na Ukrainie. Posiedzenie RPP (decyzja w środę) natomiast ponownie nie powinno przynieść w zasadzie żadnego zaskoczenia, tym samym powinno pozostać bez wpływu na notowania złotego.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc