Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Od rana lekko osłabia się polska waluta

2014-04-08

Od początku sesji azjatyckiej kurs EUR/USD stabilizuje się w bardzo wąskim przedziale wahań, miedzy 1,3740 a 1,3750. Od rana lekko osłabia się polska waluta. Kurs EUR wzrasta pod 4,17, a kurs dolara do 3,0350. Na minusie sesję rozpoczynają natomiast europejskie parkiety.

 

Na dziś również nie ma zaplanowanych wielu ważnych wydarzeń. Na notowania funta szterlinga wpływ powinny mieć dane o produkcji przemysłowej za luty (10:30). Poznaliśmy już decyzję Banku Japonii ws. stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami nie zostały one zmienione, podobnie jak ocena sytuacji w gospodarce. Bank oczekuje kontynuacji umiarkowanego ożywienia oraz stopniowego wzrostu inflacji. Nie pojawiły się natomiast żadne sugestie by BoJ spieszył się z kolejną rundą luzowania polityki pieniężnej. Rozstrzygnięcia posiedzenia Banku Japonii nie przyniosły silnej reakcji w notowaniach jena. Od rana kurs USD/JPY kontynuuje spadki, obecnie znajduje się na 102,7. Uważamy, że w kolejnych tygodniach jen powróci do trendu deprecjacyjnego. Jeszcze w pierwszej połowie tego roku, jeżeli w danych zacznie być widoczny negatywny wpływ podwyżki podatków, BoJ może zdecydować się na dalsze poluzowanie polityki pieniężnej. Nasze prognozy zakładają wzrost kursu USD/JPY do 106 w okresie 3 miesięcy. Wzrostom USD/JPY powinno pomagać również wychodzenie Rezerwy Federalnej z QE3.


W. Brytania: ważne szczegóły odczytu

 

Dzisiejsze dane powinny udzielić wskazówki odnośnie kondycji wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii w pierwszym kwartale. Konsensus rynkowy zakłada wzrost produkcji przemysłowej w lutym o 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym oraz 2,2 proc. licząc rok do roku, za czym w decydującej mierze stać ma wzrost wydobycia ropy oraz gazu. Pozostałe aktywności natomiast mają odnotować symboliczną poprawę – na co wskazał również ostatni spadek wartości indeksu PMI (pozostaje on jednak powyżej 50 pkt.). Uważamy, że taki rezultat powinien mieć negatywny wpływ na wartość funta szterlinga. Najbliższe wsparcie dla GBP/USD to poziom 1,66.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc