Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Oczy zwrócone na decydentów

2014-05-19

Tydzień rozpoczyna się od osłabienia amerykańskiego dolara. Nieznacznie traci on wobec większości walut G-10 oraz rynków wschodzących. Kurs EUR/USD wzrasta do 1,3715. Złoty lekko zyskuje. Kurs EUR zniżkuje do 4,1880, a kurs USD do 3,0540.

 

Dzisiejszy kalendarz makro nie obfituje w zbyt wiele danych. W związku z tym uwaga rynku może skierować się na wystąpienia członków EBC: Weidmanna, Merscha oraz Coeure. Dwaj pierwsi wystąpią we Frankfurcie, a trzeci w Paryżu. Inwestorzy wsłuchiwać będą się w ich ewentualne słowa dotyczące polityki monetarnej ECB i potencjalnego jej luzowania w czerwcu. Rynek wydaje się obecnie dyskontować coś więcej niż tylko obniżkę stóp, referencyjnej oraz depozytowej. Na dziś zaplanowana jest też konferencja w Dallas, dotycząca roli Rezerwy Federalnej. Wystąpią podczas niej szef FED z San Francisco John Williams oraz szef FED z Dallas Richard Fischer. Ich słowa również mogą wpłynąć na kurs EUR/USD. O 9:30 poznamy stopę bezrobocia ze Szwecji. Konsensus zakłada jej spadek z 8,6 proc. do 8,5 proc. W nocy opublikowane zostały dane dotyczące zamówień maszyn w Japonii. Okazały się one bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Przyrost w ujęciu rocznym wyniósł aż 16,1 proc. wobec oczekiwań na poziomie 4,3 proc. Należy pamiętać, że były to dane za marzec, a zamówienia maszyn są wskaźnikiem wyprzedzającym dla przyszłych wydatków inwestycyjnych.

 


Zatrudnienie rośnie coraz szybciej

 

Prognozujemy przyspieszenie wzrostu zatrudnienia do 0,7 proc. w ujęciu rocznym oraz nieznacznie spowolnienie dynamiki przyrostu wynagrodzeń do 4,4 proc. r/r. Coraz wyższe odczyty dynamiki zatrudnienia wpisują się w panujące od kilu miesięcy na rynku pracy tendencje. Dużo ilość środków przeznaczanych na aktywizację zawodową powoduje mocny spadek stopy bezrobocia oraz trwały wzrost zatrudnienia. Pobudzenie to widać szczególnie wyraźnie na dynamikach miesięcznych, które od polowy zeszłego roku utrzymują się powyżej zera. Wynagrodzenia są zmienną nieznacznie opóźnioną w czasie względem zatrudnienia, dlatego ostatnie miesiące sugerują, że podtrzymana zostanie dotychczasowa, umiarkowanie wysoka dynamika. Nieznaczne spowolnienie wzrostu jest pochodną zmniejszonego nakładu pracy związanego z okresem świątecznym.

 

Autor:

Błażej Kiermasz
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc