Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Oczekiwanie na ECB i raport z rynku pracy

2013-11-06

Od rana dolar amerykański odrabia część strat z początku sesji azjatyckiej. Obecnie kurs EUR/USD powraca poniżej 1,35. Kurs EUR/PLN kontynuuje lekki trend wzrostowy z tego tygodnia. Obecnie notowania wzrastają do 4,1850. Z kolei USD/PLN zbliża się do 3,10.

Dziś z Eurolandu poznamy finalne wartości indeksów PMI dla usług za październik oraz pierwsze z Hiszpanii (09:13) i Włoch (09:43), a ponadto wyniki sprzedaży detalicznej (11:00) oraz zamówienia w niemieckim przemyśle (12:00) za wrzesień. Z kolei uwagę rodzimych uczestników rynku z pewnością przykuje decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych (tradycyjnie wczesnym popołudniem) oraz przede wszystkim późniejsza konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP Marka Belki (16:00). Uważamy jednak, że na dzień przed posiedzeniem ECB oraz dwa dni przed raportem z amerykańskiego rynku pracy uczestnicy rynku wstrzymają się z ważniejszymi decyzjami, dlatego też dziś nie spodziewamy się podwyższonej zmienności. Wczoraj prezes ECB Mario Draghi w trakcie swojego wystąpienia publicznego unikał komentarzy na temat ostatniego spadku tempa inflacji oraz możliwości dalszego poluzowania polityki pieniężnej. Jutro jednak może zasygnalizować intencje uruchomienia kolejnej rundy LTRO (niskooprocentowanych pożyczek dla banków). Gdyby tak się stało kurs EUR/USD powinien spaść poniżej minimów z tego tygodnia (1,3440).


Stopy długo bez zmian

Zgodnie z zapowiedziami członków RPP do końca tego roku stopy pozostaną niezmienione, jednak komplikująca się sytuacja makro stawia pod znakiem zapytania tak krótki horyzont tej obietnicy. Uważamy, że Rada powinna podjąć decyzję o przedłużeniu obietnicy niskich stóp – decyzja taka byłaby zgodna z zapowiedziami prezesa NBP Marka Belki, który dwa tygodnie temu zasygnalizował taką możliwość w jednym z wywiadów. Sądzimy również, że już w połowie przyszłego roku, RPP zacznie dostrzegać narastającą presję inflacyjną, co nie pozostanie bez znaczenia na poziom stóp. Zakładamy, że w II połowie roku RPP dwukrotnie podniesie stopy o 25 bp. Uważamy, że jeżeli w trakcie konferencji prasowej Marek Belka wypowie się w gołębim tonie, zwracając uwagę np. na niską presję inflacyjną oraz sugerując możliwość utrzymywania stóp na niezmienionym poziomie dłużej niż do końca roku, złoty może lekko stracić na wartości. RPP musi wydłużyć forward guidance.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc