Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Oczekiwanie na ECB

2014-09-02

Dolar zyskuje dziś wobec wszystkich pozostałych walut z grona G-10. Eurodolar pozostaje względnie stabilny, jednak wciąż znajduje się pod silną presją podażową. Polski złoty od początku tygodnia wykazuje się niską zmiennością. Kurs EUR oscyluje wokół poziomu 4,2050, z kolei kurs dolara 3,2050.

Najważniejszą dzisiejszą publikacją makroekonomiczną będzie indeks ISM dla przemysłu. W ostatnim miesiącu osiągnął on swój 3-letni szczyt. Jeżeli sierpniowa publikacja, będzie zbliżona do konsensusu, który zakłada spadek zaledwie o 0,1 pkt., lub wyższa od niego to potwierdzi to pogłębiającą się różnice w tempie rozwoju gospodarek amerykańskiej i europejskiej. Na dobry odczyt wskazują silnie zwyżkujące regionalne wskaźniki koniunktury (Richmond Fed, Philly Fed i Chicago PMI). Poza tym kalendarz makroekonomiczny jest dość ubogi. Wydaje się, że rynki mogą zastygnąć w bezruchu w oczekiwaniu na czwartkowe posiedzenie ECB, które będzie głównym wydarzeniem tego tygodnia. W nocy, około godz. 3:00 silnie tracić zaczął japoński jen. Kurs USD/JPY zmierza w kierunku 105,00 Tak silna deprecjacja jena wpłynęła na silny wzrost indeksu Nikkei, który zyskał na dzisiejszej sesji ponad 1 proc.


Waluty Antypodów w odwrocie

W nocy poznaliśmy decyzję Banku Australii w sprawie stóp procentowych. Główna z nich pozostała na poziomie 2,5 proc. W oświadczeniu RBA nie pojawia się właściwie nic nowego. RBA podtrzymuje, że dolar australijski jest mocno przewartościowany. Odnotowano także, że inwestycje w sektorze wydobywczym zaczynają wyraźne zniżkować. Wszystkie te informacje sprawiły, że dolar australijski jest dziś drugą najsilniej tracącą walutą z grona G-10. Nie pomogły mu dobre dane o pozwoleniach na budowę i deficycie budżetowym. W tym tygodniu poznamy jeszcze dane o wzroście gospodarczym i sprzedaży detalicznej z Australii. Silnie na wartości traci dziś także dolar nowozelandzki. Jest to pokłosie opublikowanych w nocy danych na temat indeksu towarowego ANZ. Odnotował on spadek o 3,3 proc. w sierpniu. Indeks cen produktów mlecznych osunął się o 11,8 proc. Tym samym znalazł się już bardzo blisko ostatniego dołka z lipca 2012.

 

Autor:

Błażej Kiermasz
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc