Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Mocne wejście złotego

2014-05-22

Nasza waluta PLN rozpoczyna dzisiejszą sesję od umocnienia. Dolar kosztuje 3,0528 PLN, za euro trzeba zapłacić 4,1768 PLN. Dziś z naszego kraju pojawią się odczyty dotyczące koniunktury gospodarczej oraz  protokół z ostatniego posiedzenia RPP. Jednak w kontekście wartości złotego ważniejsze będzie to co będzie się dziś działo na innych rynkach.

 

Eurodolar lekko w górę

Początek dzisiejszej sesji na głównej parze walutowej to lekkie wzrosty wartości tej pary, obecnie wyceniana jest ona na 1,3676. Jednak dalsze wzrosty na tej parze mogą mieć dziś bardzo ograniczony charakter. Naszym zdaniem podczas dzisiejszej sesji jest mało prawdopodobne, aby kurs wrócił ponad poziom 1,37.

 

Wczoraj wieczorem poznaliśmy protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Według dokumentu dyskutowano na nim o ewentualnym odejściu od obecnej (ultra-luźnej) polityki monetarnej, ale nie ustalono żadnych szczegółów. Sam protokół nie miał też większego znaczenia dla rynków. Przypomnijmy też, na ostatnim posiedzeniu FOMC zdecydował o ograniczeniu miesięcznych zakupów obligacji o 10 mld USD do 45 mld USD.

 

Podczas dzisiejszej sesji mamy sporo istotnych figur makroekonomicznych.  Poznamy m.in. wstępne odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług z najważniejszych gospodarek (maj), ponadto pojawią się dane z rynku pracy i nieruchomości z USA.

 

Nad ranem pojawił się odczyt PMI dla chińskiego przemysłu, zaskoczył on odczytem powyżej prognoz i lekko poprawił nastroje na rynkach. Dodajmy, że odczytana wartość (49,7 pkt.) była najwyższa od 5 miesięcy, nadal jednak sygnalizuje spadek aktywności w tamtejszym przemyśle.

 

Z kolei kilka minut temu napłynęły dane z Niemiec (indeks PMI dla przemysłu i usług) dane miały mieszany wydźwięk, ale umocniły nieco wspólną walutę EUR wobec dolara.

 

 

 

Autor:

Michał Palenciuk FMCM

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc