Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Marcowe umocnienie złotówki wymazane

2014-04-11

Trwa osłabienie kursu dolara amerykańskiego. Kurs EUR/USD wzrasta do 1,39. Tym samym w bieżącym tygodniu eurodolar wzrósł już 200 pipsów i wymazał całości umocnienia amerykańskiego dolara z drugiej połowy ubiegłego miesiąca. Jeżeli tydzień zakończy się przy 1,39, będzie to największa tygodniowa strata dolara wobec euro od września ubiegłego roku.

 

Przed rozpoczęciem sesji europejskiej nieznacznie osłabia się polska waluta. Kurs euro  wzrasta do górnego przedziału wahań z tego tygodnia – 4,1780, a USD/PLN odbija od poziomu 3,0. Od rana w gronie krajów naszego regionu najsilniej osłabia się turecka lira. Związane jest to z obniżeniem perspektywy ratingu Turcji (obecnie Baa3 – najniższy rating inwestycyjny) ze stabilnej do negatywnej przez agencję Moody’s. Jest to o tyle ważne, że kraj ten "zdegradowany" może zostać do oceny spekulacyjnej (Ba1), co prawdopodobnie wiązałoby się wyprzedażą tamtejszych obligacji oraz osłabieniem waluty. Mimo silnych wzrostów EUR/USD z tego tygodnia, jak wielokrotnie pisaliśmy uważamy, że w sytuacji wysokiego prawdopodobieństwa dalszego poluzowania polityki pieniężnej przez ECB, kurs EUR/USD nie ma szans na trwały wzrosty powyżej ostatnich, wielomiesięcznych maksimów. Dolar amerykański w najbliższych tygodniach najsilniej może tracić wobec walut krajów, gdzie gospodarka wyraźnie przyspiesza lub utrzymuje się perspektywa zacieśnienia polityki pieniężnej, takich jak Wielka Brytania, czy Nowa Zelandia. Na dziś nie ma zaplanowanych wielu ważnych odczytów. O 15:55 poznamy indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan za kwiecień.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc