Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Korzystniejsze ceny zakupu euro i dolara

2014-09-03

Rankiem odczyty PMI dla sektora usług w Niemczech, Francji i Strefie Euro wypadły słabo, w szczególności nieco gorzej niż prognozowano (jakkolwiek utrzymały się powyżej 50 pkt). Minimalnie słabsza od prognoz była (w relacji rocznej) dynamika sprzedaży detalicznej za lipiec w Strefie Euro.

 

Mimo tego jednak EUR/USD nagle wzrósł. Przyczyn należy upatrywać w informacjach politycznych: otóż podano do wiadomości, że prezydenci Putin i Poroszenko dogadali się w sprawie zawieszenia broni na terenie Noworosji. Do góry poszły giełdy (np. WIG20, DAX), a na EUR/USD obserwować można było dojścia do (wspomnianego przez nas rano) oporu przy 1,3160.

 

Problemem powinno się okazać dementi Kremla, które wkrótce również się ukazało. Podkreślono tam, zgodnie z narracją rosyjską, że Putin nie mógł zawrzeć porozumienia z Poroszenką, ponieważ to nie Rosja jest stroną konfliktu (tylko Donbas vel Noworosja vel DRL i ŁRL). Z drugiej strony, po południu Putin oświadczył, że już w piątek możliwe będzie osiągnięcie porozumienia między zwaśnionymi stronami.

 

EUR/USD utrzymuje się zatem stosunkowo wysoko, przy 1,3145. Oczywiście rozwiązanie kwestii Ukrainy – o ile w ogóle do niego dojdzie – nie musi całkowicie odwrócić trendu (na który wpływ mają też inne czynniki, jak ogólna polityka EBC czy dane gospodarcze z USA), dlatego trzeba być czujnym. Tym niemniej, w razie powodzenia rozmów o rozejmie, korekta może być znaczna. Pytanie tylko – czy rozejm przyniesie w końcu pokój? Wydaje się, że realna jest wizja, w której Ukraina ustąpi, a Noworosja stanie się nowym Naddniestrzem – samozwańczo niepodległą republiką, uznawaną tylko przez Rosję. Ostateczne rozwiązanie konfliktu może jednak jeszcze długo potrwać i obfitować w różne zwroty sytuacji.

 

Korzyść dla kupujących euro i dolara za PLN

W rzeczy samej, na USD/PLN można dziś było obserwować nawet kursy rzędu 3,1820, na EUR/PLN warto było korzystać z 4,1835. Przed 15:30 jesteśmy niewiele wyżej: na 3,1850 i 4,1860. Oczywiście może być to wstępny znak zupełnej odmiany sytuacji, nie należy jednak przesadzać z optymizmem. Piątek ma, według Putina, wnieść coś nowego i pozytywnego do sprawy wojny na Ukrainie – ale jeśli tak nie będzie, to eurodolar będzie podążał swoją drogą, dalej ku 1,31. Nawiasem mówiąc, nawet dzisiejszy ruch na tej głównej parze, tak ważnej dla par złotówkowych, był w sumie dość ograniczony.

 

RPP nie zmieniła stóp procentowych dla PLN, a jej komunikat nt. ogólnej sytuacji poznamy o godzinie 16:00.

 

 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc