Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Korekta w notowaniach funta

2014-06-25

Od początku tygodnia na rynku walutowym dominuje relatywnie niska zmienność. Kurs EUR/USD oscyluje wokół 1,36, EUR/PLN pozostaje między 4,15 a 4,16, natomiast USD/PLN między 3,06 a 3,06.

 

Dziś silniejsze ruchy na rynku mogą wywołać odczyty danych makro z USA. O 14:30 poznamy finalny odczyt dynamiki PKB za I kw. oraz dynamikę zamówień na dobra trwałego użytku za maj. Pozytywne zaskoczenia powinny przełożyć się na umocnienie amerykańskiej waluty. Wczoraj lepiej od oczekiwań wypadły dane z rynku nieruchomości oraz o nastrojach konsumentów. Przełożyło się to na chwilowe wzrosty amerykańskich indeksów giełdowych. Wall street sesję jednak zakończyło pod kreską, do czego w głównej mierze przyczyniły się doniesienia o eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie.

 

Notowania funta mogą rosnąć

 

Dziś również poznamy dane o sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii (12:00). W ostatnich kilku dniach funt brytyjski jest jedną z najsłabszych walut w gonie G-10. Wczoraj do osłabienia funta przyczyniły się zaskakujące słowa gubernatora Banku Anglii Marka Carneya o tym, że płace rosną wolniej niż oczekiwały władze monetarne. Wypowiedź ta kontrastuje z poprzednimi słowami o podwyżce stóp wcześniej niż oczekują inwestorzy. Szybko wywołało to komentarze (m. in. ze strony przedstawicieli brytyjskiego parlamentu) o wysyłaniu sprzecznych sygnałów i nieodpowiedniej komunikacji z rynkiem prowadzonej przez szefa Banku Anglii.

 

Sytuacja ta jednak wpisuje się w nasz scenariusz krótkoterminowej korekty w notowaniach funta szterlinga, o którym pisaliśmy wczoraj (GBP/USD: test silnego oporu). W dłuższym terminie uważamy jednak, że funt ma szanse na dalszy wzrost wartości, zwłaszcza wobec euro. Rozbieżne drogi Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego powinny bowiem przekładać się na zwiększenie korzystnej dla Wielkiej Brytanii różnicy w rynkowych stopach procentowych. Więcej na temat perspektyw polityki pieniężnej Banku Anglii prawdopodobnie dowiemy się już jutro. W trakcie swojego wystąpienia publicznego Mark Carney będzie miał szansę sprecyzować stanowisko władz monetarnych.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc