Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Korekta spadków eurodolara

2013-09-09

Po piątkowym rozczarowującym raporcie z amerykańskiego rynku pracy dolar amerykański stracił na wartości. Od początku sesji azjatyckiej kurs EUR/USD stabilizuje się w okolicach 1,3170. Lekko natomiast osłabia się polska waluta. Kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,2780, a USD/PLN na 3,2480.

 

Kurs walut PLN stabilny

Na dziś nie ma zaplanowanych w zasadzie żadnych ważnych wydarzeń rynkowych. Na nastroje największy wpływ powinny mieć doniesienia na temat decyzji o ataku Sanów Zjednoczonych na Syrię. Ponadto dziś poznamy wartość indeksu Sentix (10:30), czyli pierwsze badanie ankietowe za wrzesień dotyczące oceny koniunktury. Piątkowy raport z rynku pracy nie wpisał się w ostatnią serię stosunkowo pozytywnych odczytów dotyczących zatrudnienia. Niemniej jednak w ankiecie przeprowadzonej przez agencję Bloomberg (po publikacji raportu) konsensus cały czas zakłada rozpoczęcie ograniczania QE3 na wrześniowym posiedzeniu. Uczestnicy rynku uważają, że Fed rozpocznie od zmniejszenia luzowania o 10 – 75 mld dolarów miesięcznie. Uważamy, ze w najbliższych dniach utrzyma się presja na aprecjację amerykańskiego dolara. W połączeniu z osłabiającym wspólną walutę, gołębim nastawieniem Europejskiego Banku Centralnego, kurs EUR/USD powinien pogłębić spadki. Uważamy, że w tym tygodniu notowania mogą dotrzeć do 1,3050.


Reforma w Polsce OFE groźna dla złotego

Relatywna słabość rodzimego rynku akcji to nie jedyny kanał negatywnego oddziaływania planowanych zmian na polską walutę. W wypadku przeprowadzenia reformy systemu emerytalnego powstanie inne, niebagatelne zagrożenie dla złotego. Wskutek przetransferowania do ZUS obligacji skarbowych znajdujących się obecnie w rękach funduszy emerytalnych, do ponad 45 proc. wzrośnie udział inwestorów zagranicznych w całości zadłużenia. W rezultacie złoty stałby się jeszcze bardziej podatny na odpływ inwestycji portfelowych i wrażliwy na sytuację na rynku papierów skarbowych. Trzeba w tym kontekście pamiętać, że już teraz rynki emerging markets znajdują się pod presją, która wynika z oczekiwania na ograniczenie tempa skupu aktywów przez Fed.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc